Biuro Rzecznika Funduszy Europejskich w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju oraz Konfederacja Lewiatan są zdania, że konieczna jest nowelizacja wytycznych w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego.

Ryzyko korekt finansowych

W przygotowanym stanowisku podkreślają, że przepisy dotyczące realizacji zamówień w projektach są niejasne i mogą powodować ryzyko korekt finansowych. - Przepisy w tym zakresie nie przystają do praktyki realizacji projektów, (…) dają duże pole do interpretacji, a  tym samym nierównego traktowania beneficjentów – mówi Małgorzata Lelińska, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

W stanowisku podkreślono istnienie nadmiernych obciążeń biurokratycznych oraz sformułowano postulaty m.in. rezygnacji z obowiązku szacowania wartości zamówienia oraz wprowadzenia do wytycznych testu trzech tożsamości - czasowej, podmiotowej oraz przedmiotowej.

Wytyczne w obecnej formie nie powinny dłużej obowiązywać

Według autorów postulatów, powinno się wprowadzić zapisy, które pozwolą beneficjentom stosować zasadę konkurencyjności zawsze, kiedy to według nich jest uzasadnione bez obawy o korekty finansowe związane z zastosowaniem niewłaściwego trybu wyboru wykonawców.

Według ekspertów wytyczne w obecnej formie nie powinny dłużej obowiązywać - konieczna jest pogłębiona dyskusja i zmiany przepisów wprowadzające uproszczenia odpowiadające praktyce realizacji projektów. Ryzyko i obciążenie po stronie beneficjentów są obecnie nieuzasadnione i zbyt wysokie.

Według Konfederacji Lewiatan i Biura Rzecznika Funduszy Europejskich kluczowe w wydatkowaniu środków, zarówno na etapie realizacji projektu, jak i w czasie kontroli poniesionych wydatków, powinny być dbałość o zachowanie równego dostępu wykonawców oraz efektywność finansową.