Dyrektor gminnej biblioteki publicznej wystąpiła z wnioskiem o podjęcie uchwały wyrażającej zgodę na rozwiązanie stosunku pracy z radną.

Rada gminy wyraziła zgodę na rozwiązanie stosunku pracy. W uzasadnieniu wskazała jedynie, iż pracodawca wykazał uchybienia w wykonywaniu obowiązków pracowniczych.

Radna poskarżyła się do sądu administracyjnego.

Jej zdaniem uchwała nie została należycie uzasadniona. Zarzuty dotyczące jej pracy zostały w uzasadnieniu uchwały nazwane "uchybieniami", a nie naruszeniem obowiązków pracowniczych. W związku z tym, że ich konsekwencją jest pozbawienie radnej pracy i środków na utrzymanie, powinny być bardzo szczegółowo rozpatrzone i umotywowane przez radę.

WSA przyznał rację skarżącej.


W ocenie sądu rada gminy wyrażając zgodę na rozwiązanie stosunku pracy z radną nie odniosła się szczegółowo do motywów wskazanych przez dyrektora, stwierdzając jedynie ogólnikowo, że pracodawca wykazał uchybienia pracodawca ze strony radnej w wykonywaniu obowiązków pracowniczych.

Sąd przypomniał, iż uzasadnienie uchwały o wyrażeniu zgody na rozwiązanie stosunku pracy ze radnym powinno być na tyle szczegółowe, aby możliwa była ocena motywacji towarzysząca radzie przy podejmowaniu uchwały. Przy czym motywy, jakimi kierowała się rada muszą wynikać z uzasadnienia uchwały, a nie protokołów posiedzenia rady.

Ponadto rada miała nie tylko obowiązek zbadania merytorycznie wskazanych we wniosku motywów pracodawcy ale i odpowiednio się do nich ustosunkować.

Skoro takiego uzasadnienia zaskarżona uchwała nie posiada to trudno zbadać, jakimi rzeczywiście motywami kierowała się rada podejmując uchwałę – tłumaczył sąd.
 

Na podstawie:
Wyrok WSA w Białymstoku z 26 lutego 2015 r., sygn. akt II SA/Bk 1250/14, nieprawomocny