Co w sytuacji jeśli rada powiatu nie podjęłaby, po podjęciu uchwały o zamiarze likwidacji, uchwały w sprawie likwidacji?

Czy likwidacja klasy pierwszej w takiej sytuacji nastąpi z mocy ustawy?

Odpowiedź

Rada powiatu powinna podjąć uchwałę w sprawie likwidacji szkoły.

Uzasadnienie


Przepisy z.u.s.o. obligują organy prowadzące do podjęcia decyzji w sprawie likwidacji bądź przekształcenia szkół, o których mowa w art. 7 i 8 z.u.s.o. Proces likwidacji (bądź przekształcenia) szkół powinien nastąpić w oparciu o zapis art. 59 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) - dalej u.s.o.

Warto dodać, że poruszony przez autora problem był przedmiotem dyskusji. Powstała wątpliwość, czy likwidacja szkół następuje z mocy prawa, czy też wymaga podjęcia kroków określonych w art. 59 u.s.o. Z informacji uzyskanych z MEN wynika jednak, że organ prowadzący zobowiązany jest do podjęcia ww. procedury. Argumentem przemawiającym za takim stanowiskiem jest chociażby aspekt społeczny. Rodzice uczniów, jak również słuchacze, powinni posiadać informację o planowanych zmianach. Tak więc organ stanowiący powinien podjąć uchwałę tym zakresie. Zaniechanie jej podjęcia stanowić będzie bowiem naruszenie przepisów ustawy.