Rada miejska uchwaliła regulamin dostarczania wody i odprowadzania ścieków na terenie gminy. W regulamie między innymi przyznano dostawcy wody prawo do natychmiastowego rozwiązania umowy o zaopatrzenie w wodę bez wypowiedzenia, w tym z powodu nieuiszczenia opłat za wodę.
Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne, powołując się na zapis tego regulaminu, oświadczyło mieszkance gminy, że rozwiązuje z nią umowę o dostarczenie wody bez zachowania okresu wypowiedzenia, z powodu nieuiszczenia przez nią opłat za wodę.
Kobieta poskarżyła się do sądu administracyjnego.
WSA przyznał rację mieszkance.
Sąd uznał, iż kwestie dotyczące m. in. sposobu i terminów wzajemnych rozliczeń, okresu obowiązywania umowy, czy odpowiedzialności stron za niedotrzymanie warunków umowy, w tym warunki jej wypowiedzenia, powinny być uregulowane w umowie o świadczenie usług, a nie w akcie prawa miejscowego.
Określenie tych elementów przez radę gminy stanowi ingerencję w treść umowy pomiędzy odbiorcą a przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym, do czego organ stanowiący gminy nie jest upoważniony.
Treść takiej umowy, podlega przepisom prawa cywilnego, a podmiot zewnętrzny – rada gminy – nie ma podstaw prawnych, aby na treść takiej umowy wpływać.
Na podstawie:
Wyrok WSA w Olsztynie z 6 sierpnia 2015 r. sygn. akt II SA/Ol 535/15, nieprawomocny