Rada gminy podjęła uchwałę powoływania i odwoływania członków gminnego zespołu interdyscyplinarnego ds. rozwiązywaniu problemów przemocy w rodzinie oraz szczegółowych warunków jego funkcjonowania.
Uchwałę zaskarżył prokurator.
Zarzucił wskazanie przez radę w uchwale katalogu podmiotów wchodzących w skład gminnego zespołu interdyscyplinarnego ds. rozwiązywaniu problemów przemocy w rodzinie oraz wskazanie maksymalnej liczby członków zespołu.
W odpowiedzi rada wyjaśniła, iż uchwała jest zgodna z art. 9a ust. 15 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz. U. Nr 180, poz. 1493 ze zm.), gdyż określa ona jedynie minimalną ilość przedstawicieli podmiotów wymienionych w ustawie.
WSA przyznał rację prokuratorowi.
Sąd przypomniał, iż rada gminy posiada wyłącznie kompetencję to określenia trybu i sposobu powoływania i odwoływania członków zespołu interdyscyplinarnego oraz szczegółowych warunków jego funkcjonowania.
Sąd zwrócił uwagę, iż ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie upoważniła wyłącznie wójta gminy do powołania zespołu interdyscyplinarnego z przedstawicieli jednostek wymienionych w ustawie oraz do określenia jego składu osobowego.
Nie ulega wobec tego wątpliwości, że radzie gminy nie powierzono kompetencji do kształtowania ilości członków zespołu interdyscyplinarnego – uznał sąd.
Na podstawie:
Wyrok WSA w Gliwicach z 25 marca 2015 r., sygn. akt IV SA/Gl 762/14, nieprawomocny