Wójt przyznał mężczyźnie zasiłek celowy na opłatę energii elektrycznej, zakup opału oraz leków.
Organ zaznaczył jednak, iż zasiłek celowy na zakup opału i leków przyznany jest pod warunkiem dostarczenia imiennego dokumentu potwierdzającego zakup opału oraz leków, a w przypadku niedopełnienia tego warunku organ administracji publicznej uchyli decyzję.
Mężczyzna zakwestionował nałożone na niego zobowiązanie do przedłożenia imiennych dokumentów, rachunków za zakup opału i leków z przyznanych środków. Podkreślił, iż dotychczas wystarczające było złożenie przez niego oświadczenia, że środki pieniężne otrzymywane z pomocy społecznej przeznacza na zakup leków.
Jego zdaniem organ żądając od niego okazania faktur z apteki nie oparł się na żadnym artykule ustawy o pomocy społecznej.
WSA rozpatrujący skargę, przyznał rację mężczyźnie.
Sąd przypomniał, iż zastrzeżenie w decyzji administracyjnej obowiązku dopełnienia określonych czynności określa się jako rodzaj zlecenia.
Jednak organy pomocy społecznej byłyby upoważnione do wydania decyzji z tzw. zleceniem wyłącznie wtedy, gdyby ustawa o pomocy społecznej przewidywała taką możliwość.
Zdaniem sadu znaliza ustawy o pomocy społecznej nie pozwala natomiast przyjąć, że konstrukcją taka została w tym akcie przewidziana. Żaden z jej przepisów nie przewiduje przyznania zasiłku celowego pod jakimkolwiek warunkiem czy z obowiązkiem dopełnienia określonych czynności.
Organy administracji orzekają natomiast wyłącznie na podstawie obowiązujących przepisów prawa, o czym stanowi zasada praworządności.
Zatem organ nie był uprawniony do przyznania skarżącemu zasiłku celowego na zakup opału i leków pod warunkiem dostarczenia imiennego dokumentu potwierdzającego zakup opału oraz leków pod rygorem uchylenia decyzji w przypadku niedopełnienia tego warunku.
Na podstawie:
Wyrok WSA w Gliwicach z 20 listopada 2015 r., sygn. akt IV SA/Gl 181/15, nieprawomocny