Przedsiębiorstwo prywatne prowadzące zakład posiadało pozwolenie emisyjne wydane w 2003 r. ważne do 2013 r.

Przedsiębiorstwo rodzinne prowadzili panowie X i Y. W roku 2006 w wyniku sprzedaży przedsiębiorstwo nabył wymieniony pan Y, a w miejsce pana X wszedł pan Z również członek najbliższej rodziny. Powstał więc nowy podmiot gospodarczy. Nowi właściciele pod wpływem sugestii organu kontrolnego wystąpili w roku 2008 o przeniesienie na nich praw i obowiązków wynikających z wymienionej decyzji. Do wniosku dołączyli akt notarialny, Regon, NIP, oświadczenie o kontynuacji działalności, prawo do nieruchomości, informację o wysokości zatrudnienia, rękojmię prawidłowego wykonania obowiązków. Mając na uwadze fakt że złożone oświadczenia były zgodne z stanem faktycznym decyzja o przeniesieniu praw została wydana zgodnie z wnioskiem.

Kopie decyzji przesłano do wiadomości do Urzędu Marszałkowskiego i WIOŚ. W roku 2010 Urzędu Marszałkowski - wydział opłat - dopatrzył się słusznie, że decyzja została przeniesiona w okresie posiadania zakładu, a nie w okresie zainteresowania jego nabyciem. Zamierza więc nałożyć na zakład karne opłaty za korzystanie ze środowiska za rok 2009 i 2010. 


Jak obecnie powinien zachować się organ, który przeniósł prawa i obowiązki, na podmiot nieuprawniony?

Odpowiedź

Podwyższone opłaty z tytułu korzystania ze środowiska w zakresie wprowadzania do powietrza zanieczyszczeń ponoszone są w przypadku braku pozwolenia na emisję.

Jeżeli decyzja właściwego organu o przeniesieniu praw i obowiązków wynikających z pozwolenia emisyjnego na nowy podmiot stała się ostateczna to prowadzący instalację na jej podstawie nabyli prawa i obowiązki, a decyzja do czasu ewentualnego stwierdzenia jej nieważności znajduje się w obiegu prawnym (jest ważna – czyli podmiot posiada decyzję).

Jeżeli marszałek województwa chce naliczyć opłaty podwyższone za brak pozwolenia powinien w pierwszej kolejności wystąpić o stwierdzenie nieważności decyzji przenoszącej prawa i obowiązki na nowy podmiot do organu właściwego do takiego rozstrzygnięcia (Samorządowe Kolegium Odwoławcze). Marszałek jako organ właściwy w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska nie jest jednak właściwym do stwierdzenia, czy dana decyzja jest ważna czy nie i z jakiego powodu (chyba, ze wygasła).

Właściwy organ oceni czy przedmiotowa decyzja powinna być wycofana z obiegu prawnego z powodu wady nieważności. Może rozstrzygnie, że art. 190 ust. 1 Prawo ochrony środowiska stanowiący, że zainteresowany nabyciem tytułu prawnego do całej instalacji może złożyć wniosek o przeniesienie na niego praw i obowiązków wynikających z pozwoleń dotyczących tej instalacji rozszerza uprawnienia do uzyskania pozwolenia przed faktycznym władaniem instalacją, ale nie ogranicza możliwości przeniesienia praw i obowiązków po faktycznym jej nabyciu.

Moim zdaniem jeżeli organ, który przeniósł prawa i obowiązki ma wątpliwości co do właściwego rozstrzygnięcia sam może wystąpić o stwierdzenie nieważności decyzji.

Za zgodą strony decyzja może być uchylona przez organ, który ją wydała, ale tu strona nie
ma żadnego interesu prawnego.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 157 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego , właściwy do stwierdzenia nieważności decyzji w przypadkach wymienionych w art. 156 Kodeksu postępowania administracyjnego . jest organ wyższego stopnia, a gdy decyzja wydana została przez ministra lub samorządowe kolegium odwoławcze - ten organ.

Według art. 155 Kodeksu postępowania administracyjnego decyzja ostateczna, na mocy której strona nabyła prawo, może być w każdym czasie za zgodą strony uchylona lub zmieniona przez organ administracji publicznej, który ją wydał, lub przez organ wyższego stopnia, jeżeli przepisy szczególne nie sprzeciwiają się uchyleniu lub zmianie takiej decyzji i przemawia za tym interes społeczny lub słuszny interes strony; przepis art. 154 § 2 Kodeksu postępowania administracyjnego stosuje się odpowiednio.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.)
Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. 2009 r. Nr 151, poz. 150 ze zm.)