Jakie są prawne możliwości przekazania dodatkowej kwoty na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych w Gminie (oprócz tych dobrowolnych na emerytów i rencistów i osoby niepełnosprawne)?
Odpowiedź
Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych powstaje z corocznego odpisu podstawowego, naliczanego w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych. Jest to jego główne źródło finansowania, ale nie jedyne. Ustawa z dnia 04 marca 1994 r. (tekst jedn.: Dz. U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 z późn. zm.) - dalej u.z.f.ś.s., wprost wymienia różne inne źródła finansowania, które zwiększają fundusz.
Środki funduszu mogą być zwiększone o:
- wpływy z opłat pobieranych od osób i jednostek organizacyjnych korzystających
z działalności socjalnej,
- darowizny oraz zapisy od osób fizycznych oraz prawnych,
- odsetki od środków ZFŚS (oprocentowanie środków na rachunku bankowym, lokat terminowych założonych w razie dysponowania wolnymi środkami niewykorzystanymi na działalność socjalną w danym okresie),
- zysk netto do podziału lub nadwyżka bilansowa w spółdzielniach,
- wpływy z oprocentowania pożyczek udzielonych na cele mieszkaniowe, (jeśli regulamin danej firmy przewiduje udzielanie pożyczek oprocentowanych),
- przychody ze sprzedaży, dzierżawy i likwidacji środków trwałych służących działalności socjalnej, w części nieprzeznaczonej na utrzymanie pozostałych zakładowych zasobów mieszkaniowych.
Uzasadnienie
Poza naliczonym właściwie odpisem na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych na dany rok nie istnieje inna możliwość przekazania dodatkowej kwoty na osobny rachunek bankowy, (wyodrębniony celowo na potrzeby ZFŚS), mając na uwadze odpowiednie odpisy na emerytów, rencistów, osoby niepełnosprawne i pracowników młodocianych.
W przypadku pracowników gminy nie bierzemy pod uwagę osób wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub pracę o szczególnym charakterze.
Tak więc, istnieje możliwość pozyskania, czyli zwiększenia środków na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych z dodatkowych źródeł, natomiast pracodawca może przekazać tylko taką kwotę odpisu ile zostanie naliczone z przeciętnej liczby zatrudnionych w danym roku.