Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.

Mam pytanie dotyczące dokonywania przeglądu pozwoleń wodnoprawnych na podstawie art. 136 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 145) – dalej pr. wod. Od czasu wprowadzenia w pr. wod. zapisów dotyczących wyłączenia starosty od załatwiania spraw, w których jest wnioskodawcą, tutejszy organ wydał już 12 decyzji w sprawach spoza swojego terenu (przesłanych do załatwienia przez dyrektora RZGW). Kto teraz ma dokonywać przeglądu realizacji tych pozwoleń: tutejszy starosta (jako wydający decyzje), czy starostowie z tamtejszych powiatów?

Dodam, że większość spraw dotyczyła wydawania pozwoleń dla zarządów dróg powiatowych, stąd jeden egzemplarz operatu jest w posiadaniu tych jednostek, zaś drugi egzemplarz jest w aktach spraw tutejszego urzędu, a tamtejsze starostwa (wyłączone z rozpatrzenia spraw) nie posiadają tych opracowań. Czy przy niewywiązywaniu się korzystającego z pozwolenia wodnoprawnego z obowiązków w nim zawartych pozostałe strony mają to zgłaszać do "swojego" starosty, czy do starosty, który wydał decyzję?


Odpowiedź:

Właściwym starostą do przeprowadzenia przeglądu ustaleń pozwolenia wodnoprawnego będzie starosta, który został wskazany przez Dyrektora RZGW i faktycznie wydał decyzję.

Wszelkie uwagi i zastrzeżenia powinny być zgłaszane również do starosty, który faktycznie wydał pozwolenie wodnoprawne, albowiem tylko on ma prawo dalej procedować (zmieniać, cofać, ograniczać) w zakresie zapisów konkretnej decyzji.


Uzasadnienie:

Artykuł 136 ust. 2 pr. wod. nie mówi wprost, że właściwy organ do przeglądu to również organ wyznaczony przez Dyrektora RZGW – starosta, czy przez Prezesa Krajowego Zarządu – marszałek województwa.

Jednak wprowadzenie w pr. wod. zapisów art. 127 ust. 7b i 7 c dotyczących wyłączeń od załatwiania spraw, w których organ jest wnioskodawcą, należy poprzez analogię stosować do pozostałych obowiązków nałożonych na organy w związku z wydaniem konkretnej decyzji.
Skoro ustawodawca wyłączył wnioskodawcę od możliwości wydania decyzji „samemu sobie”, to również wszelkie skargi czy wnioski dotyczące niewywiązywania się z postanowień pozwolenia powinien rozpatrzeć organ postronny, czyli wyznaczony przez Dyrektora regionalnego zarządu lub przez Prezesa Krajowego Zarządu.



Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.