Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.
Wojewoda zaskarżył do sądu administracyjnego uchwałę rady gminy dotyczącą uchwalenia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi na terenie gminy.
Zdaniem organu nie został między innymi spełniony obowiązek przedstawienia projektu programu do zaopiniowania wszystkim podmiotom wskazanym w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (tekst jednolity Dz.U. z 2013 r., poz. 856).
WSA uznał skargę za zasadną.
Projekt został bowiem przedstawiony do zaopiniowania tylko powiatowemu lekarzowi weterynarii.
Brak jest natomiast informacji o przedstawieniu projektu programu do zaopiniowania dzierżawcom lub zarządcom obwodów łowieckich, działających na obszarze gminy. Uzgodnienie programu z tymi podmiotami ma związek z obowiązkiem gminy zapewnienia całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt.
Ponieważ ustawa nie precyzuje, o jakie zwierzęta chodzi, należy przez to rozumieć wszystkie zwierzęta, także dzikie, wolno żyjące, które są własnością Skarbu Państwa, a w drodze dzierżawy należą do kół łowieckich.
Ponadto sąd stwierdził brak jest uzgodnienia z działającymi na terenie gminy organizacjami społecznymi, których statutowym celem działania jest ochrona zwierząt.
Na podstawie:
Wyrok WSA w Łodzi z 12 maja 2015 r., sygn. akt II SA/Łd 130/15, nieprawomocny