Buzek, który odebrał wyróżnienie podczas sesji sejmiku w Olsztynie, zapewniał o swoich związkach z regionem. Jak stwierdził, Warmia i Mazury są jego drugim domem, bo od dziesięcioleci spędzał tu każde wakacje.
W swoim wystąpieniu podkreślał potrzebę dalszego inwestowania pieniędzy unijnych w turystykę. "Jestem przekonany, że ten region jest w stanie zaistnieć na mapie Europy jako jeden z najbardziej znaczących polskich regionów, ponieważ ma nadzwyczaj jasny i oczywisty znak rozpoznawczy" - mówił.
Obecny europoseł zaznaczył, że warmińsko-mazurskie samorządy nie powinny też rezygnować z innych działań na rzecz zmniejszenia bezrobocia i poprawy sytuacji demograficznej. Mówił o potrzebie rozwijania rolnictwa i przetwórstwa rolnego, a także bezpiecznego przemysłu oraz wspierania małych i średnich przedsiębiorstw. Zwrócił uwagę na konieczność poprawy efektywności energetyki, co zmniejszy koszty usług turystycznych.
Buzek otrzymał najwyższe regionalne wyróżnienie za zaangażowanie w kampanię "Mazury Cud Natury" w światowym konkursie "New7Wonders" i inne działania na rzecz regionu. Sejmik docenił go także jako twórcę reformy administracyjnej, w tym obecnego systemu samorządowego.
Jak napisano w uzasadnieniu uchwały o przyznaniu honorowego obywatelstwa, Buzek "od lat akcentuje swoje przywiązanie do Warmii i Mazur". Jako premier angażował się w powołanie w Olsztynie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Jako przewodniczący Parlamentu Europejskiego wspierał działalność Domu Polski Wschodniej w Brukseli, którego zadaniem było zachęcanie do inwestowania w pięciu wschodnich regionach, w tym na Warmii i Mazurach.
Podczas głosowania nad przyznaniem honorowego obywatelstwa od głosu wstrzymali się radni PiS, który ma w sejmiku pięć mandatów. Jak powiedział PAP Artur Chojecki, jego klub uznał, że sytuacja społeczno-gospodarcza regionu jest zła i coraz więcej mieszkańców żyje w ubóstwie. "Naszym zdaniem, nie ma więc powodów, żeby świętować, czy poprawiać sobie nastrój przez odznaczanie i nadawanie tytułów" - ocenił.
Buzek jest trzecią osobą, której przyznano tytuł honorowego obywatela woj. warmińsko-mazurskiego. Wcześniej wyróżniono w ten sposób arcybiskupa metropolitę warmińskiego Edmunda Piszcza oraz przedwojennego polskiego działacza na Mazurach Waltera Późnego.