Ziółkowski to złoty medalista z Sydney w rzucie młotem, którego do kandydowania w wyborach samorządowych zachęciła bezpartyjność komitetu Grobelnego. Z kolei aktorka Katarzyna Bujakiewicz startuje, bo chce mieć realny wpływ, na to co dzieje się w jej rodzinnym mieście i regionie. Na listach Grobelnego znalazł się również indywidualny mistrz Polski w żużlu z 2008 r. Adam Skórnicki oraz były prezes piłkarskich klubów Amica Wronki i Lech Poznań biznesmen Andrzej Kadziński.
W środę podczas konferencji prasowej prezentując kandydatów na radnych prezydent Grobelny przedstawił część programu wyborczego komitetu. Według niego najważniejszą sprawą w nowej kadencji sejmiku będzie sensowne wydanie funduszy pochodzących z nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej.
„Bardzo ważna jest dla nas również spójność komunikacyjna wielkopolski. Liderem jednej z naszych list jest gen. Waldemar Jarczewski (b. zastępca Komendanta Głównego Policji), który chce, aby w sejmiku powstała komisja bezpieczeństwa. Są nam też bliskie sprawy kultury – Kasia Bujakiewicz nie przypadkiem znalazła się na naszych listach” – powiedział Grobelny.
Według lidera komitetu Teraz Wielkopolska, należy wykorzystać specyfikę subregionów województwa.
„Poznań ma bardzo dobre doświadczenie w walce z bezrobociem i ściąganiem inwestorów. Musimy się tym podzielić. Wiem, że nie przyciągniemy już wielkich inwestorów przemysłowych, bo w Poznaniu nie ma wystarczającej liczby pracowników, ale są np. w Gnieźnie, Pile” – podał przykład Grobelny.
Stopa bezrobocie w Poznaniu wynosi ok. 3,6 proc. i jest jedną z najniższych w kraju.
Teraz Wielkopolska chce rozmawiać o stworzeniu w kilku miejscach regionu nowych podstref specjalnych stref ekonomicznych (SSE). W tym przypadku samorządowcy mają skorzystać z doświadczeń Śremu, gdzie działa podstrefa Wałbrzyskiej SSE.
Grobelny liczy, że kandydaci komitetu zdobędą przynajmniej po jednym mandacie w każdym z sześciu okręgów wyborczych Wielkopolski. Optymistyczny scenariusz KWW Ryszarda Grobelnego to zdobycie 10 mandatów w liczącym 39 radnych sejmiku.
W Poznaniu liderem listy ma być zastępca prezydenta miasta Mirosław Kruszyński. Na dalszym miejscu znajdzie się b. poseł PO Dariusz Lipiński, który w maju tego roku przewodził wielkopolskiej liście Polski Razem Jarosława Gowina w eurowyborach. Sam Grobelny prawdopodobnie będzie jedynką w tzw. podpoznańskim okręgu wyborczym.
Liderami listy w pozostałych okręgach w regionie mają być: b.radna konińskiego samorządu Elżbieta Siudaj-Pogodska, b.zastępca komendanta głównego policji Waldemar Jarczewski, b. poseł AWS Grzegorz Piechowiak, oraz wiceprezydent Ostrowa Wielkopolskiego Stanisław Krakowski.
Komitet zapowiedział, że listy do sejmiku zostaną zarejestrowane na początku przyszłego tygodnia.
Kodeks wyborczy nie zakazuje jednoczesnego kandydowania na radnego i na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Jednak przewiduje, że w przypadku wyboru na wójta, mandat radnego wygasa.
Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada; wybierani będą radni gmin, powiatów, sejmików województw, a także wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast. (PAP)