Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.


Prezydent miasta orzekł o skierowaniu kierowcy na kontrolne sprawdzenie jego kwalifikacji w zakresie prawa jazdy kategorii. Decyzja została wydana na wniosek komendanta Policji z powodu przekroczenia przez kierowcę 24 punktów za wielokrotne naruszenie przepisów ruchu drogowego.

Kierowca złożył odwołanie. Tłumaczył, iż został błędnie poinformowany o ilości posiadanych punktów karnych co spowodowało błędne przekonanie o istnieniu możliwości obniżenia ilości punktów karnych poprzez skorzystanie z prawa do kursu doszkalającego.

SKO utrzymało decyzję w mocy. Organ uznał, iż nie mają znaczenia wskazywane przez kierowcę okoliczności, bowiem wydana decyzja jest decyzją związaną i nie ma on możliwości sprawdzania zasadności naliczenia skarżącemu punktów karnych.

WSA rozpatrując skargę przypomniał, że ani prezydent miasta, ani samorządowe kolegium odwoławcze, prowadząc postępowania w sprawie dotyczącej uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi, nie mają kompetencji do samodzielnego ustalania ilości punktów przypisanych kierowcy ze względu na naruszenie przez niego przepisów ruchu drogowego.

Jedynie komendant wojewódzki Policji jest organem, który dokonuje wpisów do ewidencji, a więc w drodze czynności materialno-technicznych ujawnia w ewidencji punkty karne przyznane poszczególnym kierowcom i dokonuje ich wykreśleń.

Zainteresowany kierowca może zaskarżyć do sądu administracyjnego powyższe czynności, to kwestia prawidłowości takich wpisów, a co za tym idzie, ilości punktów karnych przyznanych danemu kierowcy, może być jedynie rozważana w sprawie ze skargi na taką czynność.

Zatem organy administracyjne w postępowaniu w sprawie o skierowanie na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji związane były liczbą punktów wpisanych do ewidencji kierowców – wyjaśnił sąd.

Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.
 

 

Na podstawie:
Wyrok WSA w Łodzi z 16 grudnia 2014 r., sygn. akt III SA/Łd 841/14, nieprawomocny