Prezydent miasta odwołał ze stanowiska dyrektor teatru. Zarzucił jej między innymi brak respektowania zwierzchnictwa służbowego.

Dyrektor odwołała się od zarządzenia.


Skarżąca zakwestionowała status organizatora jako zwierzchnika służbowego dyrektora samorządowej instytucji kultury. Jej zdaniem zwierzchnictwo służbowe organu wykonawczego gminy w stosunku do dyrektora samorządowej instytucji kultury nie wynika z żadnego przepisu prawa.

W opinii WSA tak sformowany zarzut nie zasługiwał na aprobatę.

Kwestia ta została uregulowana w ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (j.t. Dz. U. z 2013 r., poz. 594 ze zm.).

Zgodnie z ustawą zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy. W szczególności zadania własne obejmują sprawy kultury, w tym bibliotek gminnych i innych instytucji kultury oraz ochrony zabytków i opieki nad zabytkami.

Organizator, w tym przypadku prezydent, ma uprawnienia zwierzchnika służbowego w stosunku do kierowników gminnych jednostek organizacyjnych, w tym również wobec kierowników instytucji kultury.

Niewątpliwie teatr jest samorządową instytucją kultury. Tak więc skarżąca była kierownikiem gminnej jednostki organizacyjnej w rozumieniu ustawy.

W konsekwencji prezydent był jej zwierzchnikiem służbowym – wyjaśnił sąd.



Na podstawie:
Wyrok WSA w Poznaniu z 23 kwietnia 2015 r., sygn. akt IV SA/Po 1320/14, nieprawomocny