Jak przyznał w trakcie spotkania zorganizowanego z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego, żałuje, że w jego karierze politycznej nigdy nie dane mu było pracować jako samorządowiec.
„Reforma samorządowa w Polsce udała się w pełni, przynosząc same dobre owoce. Samorządy mają swoje kłopoty, ale mają przede wszystkim swój gigantyczny udział w sukcesie Polski jako całości” – powiedział.
Jak stwierdził, przeprowadzane badania dotyczące poziomu zadowolenia Polaków wskazują, że w ciągu minionych 20 lat są oni coraz bardziej zadowoleni z życia jakie wiodą. Prezydent zauważył, że to również dzięki samorządowcom Polacy deklarują, że dobrze im się żyje w ich własnej miejscowości.
„Nasz polski problem polega na tym, że ten poziom zadowolenia z własnego życia, z własnej miejscowości nie sumuje się w skali kraju. Jednym ze sposobów zbudowania zadowolenia, akceptacji w Polsce jest pokazanie tych miejscowości, które są akceptowane przez Polaków, oceniane jako coraz lepsze miejsca życia, coraz ciekawsze, dające coraz większe szanse na zrealizowanie swoich aspiracji” – dodał prezydent.
Bronisław Komorowski przypomniał, że w latach 90. był posłem z okręgu pilskiego. „Szamocin był dla mnie jednym z pierwszych miejsc, które mogłem obserwować, jak się zmieniają, jakie mają aspiracje, aby lepiej funkcjonować po wprowadzeniu reformy samorządowej w 1990 roku” – powiedział.
Bronisław Komorowski przyznał, że żałuję, iż w całej jego karierze politycznej nie miał nigdy „fragmentu zaangażowania w samorządy”.
„Mnie premier Mazowiecki wysłał do wojska, potem byłem w parlamencie i rządzie, teraz jestem prezydentem. Żałuję, bo to jest bardzo ciekawe doświadczenie, dotknięcia takiej sytuacji, w której można wiele zrobić i być codziennie weryfikowanym i ocenianym przez współobywateli” - powiedział.
Organizatorem spotkania w Szamocinie było Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski.
„Liczymy, że pan prezydent włączy się w walkę o zmianę niektórych przepisów, że sam będzie inicjatorem takich zmian, choćby w kontekście limitów zadłużenia czy spraw związanych z oświatą. Mam nadzieje, że będzie liderem, który skutecznie przeprowadzi oczekiwane i potrzebne zmiany” – powiedział PAP przewodniczący stowarzyszenia Jacek Gursz.
Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski zrzesza ok. 150 członków reprezentujących samorządy gminne i powiatowe w regionie, działa od początku lat 90.
Prezydent uczestniczył też w Szamocinie obchodach 20-lecia odbudowy Pomnika Wolności. W 1993 roku wziął udział w jego odsłonięciu jako ówczesny wiceminister obrony narodowej.
„Wszyscy gołym okiem widzimy, że wolna Polska jest mądrze, dobrze zagospodarowywana. Nie jest tak, że nie ma problemów, (...)ale widać już efekty naszej pracy nad tym, żeby było lepiej w całym kraju, także tutaj w Szamocinie” – powiedział do zgromadzonych pod pomnikiem, stojących w strugach deszczu mieszkańców.
Pomnik Wolności stanął w Szamocinie w 1925 roku dla uczczenia pięciolecia włączenia Szamocina w granice Polski. Powstał na miejscu niemieckiego Pomnika Zwycięstwa. W 1939 roku został zburzony w czasie działań wojennych, 11 listopada 1993 roku wrócił na swoje miejsce. Autorem rekonstrukcji był Bogdan Szelmeczka.
Wizytę w północnej części Wielkopolski prezydent rozpoczął od udziału w lekcji historii w I Liceum Ogólnokształcącym w Wągrowcu.
W Chodzieży prezydent złoży wieniec i zapali znicze w miejscu pamięci narodowej na miejscowym cmentarzu, na zakończenie wizyty odbierze tytułu Honorowego Obywatela Miasta Piły.