Na tegorocznym Kongresie XXV-lecia Samorządu Terytorialnego zadecydowano o konieczności podjęcia działań zmierzających do uporządkowania systemu prawa samorządowego.
Uznano, że skuteczność tych działań będzie możliwa pod warunkiem powołania jednego ośrodka koordynującego działania legislacyjne w postaci Komisji Kodyfikacyjnej.
Dowiedz się więcej z książki | |
Informator Samorządowy 2016
|
W skład komisji mają wejść nie tylko przedstawiciele nie tylko ogólnopolskich i regionalnych organizacji samorządowych, ale też przedstawiciele Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych, resortu administracji publicznej, resortu finansów, resortu sprawiedliwości i organów sądownictwa. W sumie komisja ma składać się z grupy 15 do 25 osób.
Komisja ma zajmować się opracowaniem diagnozy obecnego systemu prawa samorządu terytorialnego, przygotowaniem założeń i ogólnych kierunków zmian oraz opracowaniem założeń i projektów ustaw i rozporządzeń o podstawowym znaczeniu dla systemu tego prawa.
Komisja najpóźniej po upływie roku musi przedstawić Sejmowi diagnozę obowiązującego systemu prawa samorządowego.
Z uwagi na szczególny charakter prawa samorządu terytorialnego oraz konieczność zapewnienia względnej apolityczności projektodawcy uznali, że powołanie komisji nastąpi w drodze ustawy.
(Rzeczpospolita)