Do najważniejszych reform można zaliczyć między innymi prawo dziecka od 3 do 5 roku życia do korzystania z wychowania przedszkolnego, obowiązek odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego w przedszkolu lub innej formie wychowania przedszkolnego przez dziecko 6-letnie, oraz obowiązek szkolny od 7 roku życia.
Dowiedz się więcej z książki | |
Ustawa o systemie oświaty. Komentarz
|
Wnioski i postulaty jednostek samorządu terytorialnego, oraz innych podmiotów będących organami prowadzącymi szkoły podstawowe z oddziałami przedszkolnymi skłoniły ustawodawcę do odroczenia wejścia w życie przepisu obligatoryjnego przekształcenia oddziałów przedszkolnych w przedszkola, z jednoczesnym utworzeniem zespołów szkolno-przedszkolnych. Oznacza to, że do 1 września 2019 r. oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych mogą działać na dotychczasowych warunkach. Na chwilę obecną nie ma zatem obowiązku wdrażania procedur związanych z przekształcaniem oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych w przedszkola.
W związku z podwyższeniem wieku obowiązku szkolnego wiele 6 latków pozostanie objętych wychowaniem przedszkolnym w okresie od września do grudnia. Dla gmin oznacza to zwiększenie wydatków ponoszonych na wychowanie przedszkolne. Gminy w dalszym ciągu będą zobowiązane do zapewnienia miejsc w placówkach wychowania przedszkolnego wszystkim uprawnionym dzieciom W liście skierowanym do samorządowców Minister Edukacji Publicznej przypomina jednak, że na dofinansowanie zadań dotyczących wychowania przedszkolnego gminy uzyskają dotacje celowe z budżetu państwa.
(men.gov.pl)