Dyskusje, rozmowy i efektywne działanie …
Konferencja Ppp w praktyce podzielona była na na trzy części: pierwsza dotyczyła aspektów praktyczno-teoretycznych i pozostałe były w zupełności poświęcone praktyce.
Przed oficjalnym powitaniem uczestników moderator konferencji, Dawid Zalewski z Instytutu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego słowami wstępu przyrównał partnerstwo publiczno-prywatne do meczu piłki nożnej z tą różnicą, że w ppp mecz jest wygrany, gdy obie strony odniosą sukces. Tymi słowami kończąc przekazał mikrofon Panu Zbigniewowi Rasielewskiemu, Zastępcy Prezydenta Miasta Torunia, który oficjalnie otworzył konferencję i powitał uczestników.
Następnie Adam Zakrzewski, dyrektor Biura Obsługi Inwestora, przedstawił możliwości wykorzystania ppp w Toruniu do realizacji zadań publicznych. Prelegent omówił najważniejsze zagadnienia związane z wdrażaniem projektów w formule ppp. Dyrektor Biura Obsługi Inwestora przedstawił także projekt, który Toruń zamierza zrealizować w formule ppp tzn. adaptacji części młynów na biurowiec. Na razie trwają wstępne przygotowania projektu i prowadzone są rozmowy z zainteresowanymi podmiotami prywatnymi. Jak powiedział Adam Zakrzewski, UM w Toruniu nie poprzestanie na projekcie jednej inwestycji, zamierza zrealizować także w formule ppp budowę budynków komunalnych oraz remont basenu przy Bażyńskich, w czym ta formuła najlepiej się sprawdza.
Natomiast Bartosz Korbus z Instytutu Partnerstwa Publiczno – Prywatnego zwrócił uwagę na podstawowe i zarazem najtrudniejsze rzeczy przy przygotowaniu projektów ppp: podział zadań i ryzyk. W swojej prezentacji szczególną uwagę przywiązywał do możliwości inwestycyjnych i menadżerskich każdej strony: publicznej i prywatnej. Wnioski z prezentacji prowadzą nas do stwierdzenia, że każdy podmiot, który zamierza zrealizować inwestycje w formule ppp, powinien zanalizować dokładnie nie tylko swoje potrzeby inwestycyjne poprzez analizy techniczne etc., ale określić realne możliwości podjęcia poszczególnych działań, aby w chwili podpisywania umowy, przyszli partnerzy wiedzieli, jakie zadania potrafią wykonać najlepiej, aby późniejsza współpraca była prawdziwym partnerstwem.
Możliwości inwestycyjne ppp
Druga i trzecia część konferencji dotyczyła praktycznych aspektów ppp w zakresie termomodernizacji, rewitalizacji, efektywności energetycznej, budowy i modernizacji dróg lokalnych. Poruszono także niezwykle aktualny temat budowy domów komunalnych w formule ppp.
Po wysłuchaniu poszczególnych prezentacji, każdy miał szansę spotkać się ze specjalistami, którzy realizują projekty w ww. dziedzinach gospodarki. Jak podkreślali uczestnicy spotkania, bardzo ważne jest dla nich zapoznanie się z już realizowanymi projektami. Daje im to szansę na wybór i otwiera możliwości realizacji zadań, choć każdy region ma swoje priorytetowe potrzeby gospodarcze do realizacji. Stąd też ważny w ppp instrument planowania. Oczywiście część praktyczna też jest niezmiernie ważna, gdyż bez niej nie przejdziemy do realizacji zadań, ale pokazanie, jak działają i funkcjonują te projekty przynosi ogólne wyobrażenie i daje szansę zobaczenia ich rzeczywistej realizacji, którą wcześniej mogliśmy obserwować tylko na prezentacjach bądź w artykułach prasowych publikowanych przede wszystkim w „Forum PPP”. Zaletą już drugiej edycji konferencji „Ppp w praktyce” jest możliwość skonsultowania swoich projektów i pomysłów z inwestorami.
ICT, budowa domów komunalnych, drogi w formule ppp
W drugiej części konferencji Pan Michał Misterski reprezentujący firmę Cemex Polska wskazał determinantę rozwoju małych miejscowości, które często myśląc stereotypowo o cenach asfaltu i betonu, wybierają pierwsze kruszywo jako budulec sieci transportowej. Czasy się zmieniły i i musimy ruszyć naprzód. Zagwarantował, że odcinek drogi budowanej w betonie jest tańszy i bardziej wytrzymały niż ten sam wybudowany w asfalcie.
Patronem medialnym konferencji był Serwis Samorządowy www.samorzad.lex.pl
@page_break@
Przekonywał, iż nastawienie do asfaltu jako kruszywa podstawowego do budowy dróg wynika z jego roli jaką pełnił w ostatnich latach przy projektach transportowych – dodał również, iż powoli się to zmienia, gdyż coraz częściej do głosu dochodzi rozsądek.
Następnie Pan Marek Szary z Technitel Polska przedstawił istotne z perspektywy jakości życia mieszkańców poszczególnych regionów problemy, które dotyczą dostępu do sieci szerokopasmowych. Problem dotyka przede wszystkim małe miejscowości i miasteczka położone na terenach tzw. „białych plam”, gdzie praktycznie nie ma dostępu do Internetu, a budowa sieci szerokopasmowych jest skuteczną walką z wykluczeniem cyfrowym, które przekłada się na inne sfery życia, takie jak: łatwość w znalezieniu pracy.
Domy komunalne, termomodernizacja i efektywność energetyczna
Trzecia część niezmiernie inspirująca dotyczyła budowy domów komunalnych, termomodernizacja i efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej.
Domy komunalne to problem, który dotyka albo może dotknąć w najbliższej przyszłości każde duże miasto. Tak naprawdę realizacja tych projektów jest odpowiedzią na zapotrzebowanie społeczne i brak mieszkań – przekonywał podczas swojego wystąpienia Gerard Dębski z Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy. W otoczeniu obecnych przepisów i potrzeb rodzi się nowy rynek budownictwa – budownictwa komunalnego. Domy komunalne są potrzebne społeczeństwu, zatem stosowanie partnerstwa publiczno-prywatnego do realizacji takich projektów jest wskazane, a nawet wpisuje się w jego rolę.
Natomiast, jeśli chodzi o efektywność energetyczną i generowane dzięki temu oszczędności oraz użyteczność dla środowiska, to chyba nikogo nie trzeba przekonywać o słuszności realizacji tego typów projektów formule ppp, o czym mogliśmy usłyszeć w czasie prezentacji firmy Siemens, która realizuje już kilka projektów w tej formule. Prelegent dzieląc się swoimi doświadczeniami z uczestnikami wskazał samorządy jako podmioty, które przecierają pierwsze szlaki w realizacji projektów tego typu, a także ich naśladowców, którzy implementują podobne projekty we własnych gminach.
Następnie rozpoczęło się losowanie nagrody spośród uczestników konferencji pn. „Ppp w praktyce”. Nagroda ufundowana przez Pana Bartosza Korbusa (nowoczesny tablet) trafiła do osoby, której imię widniało na wylosowanej przez Panią Sandrę Bober karteczce. Zwycięzcą został przedstawiciel banku Jakub Klimczak reprezentujący BNP Paribas Bank Polska SA.
Zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć.
Konferencja odbyła się 25 czerwca br. w Hotelu Filmar w Toruniu.
Patronem medialnym konferencji był Serwis Samorządowy www.samorzad.lex.pl