Czy starosta podlega wyłączeniu ze sprawy wydania pozwolenia wodnoprawnego na podstawie art. 127 ust. 7b ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 145) – dalej pr. wod., jeżeli wnioskodawcą jest dyrektor powiatowego domu pomocy społecznej?


PDPS jest samorządowa jednostką organizacyjną powiatu nie posiadającą osobowości prawnej - działa w strukturach powiatu. Dyrektor PDPS wnioskujący o wydanie pozwolenia wodnoprawnego jest pełnomocnikiem zarządu powiatu, a nie pełnomocnikiem starosty (nie posiada upoważnienia od starosty i nie jest powoływany przez starostę).


Czy w takim przypadku, w brzmieniu cytowanego art. 127 ust. 7b pr. wod. starosta będzie podlegał wyłączeniu od rozpatrzenia tej sprawy?


Czy należy starostę traktować jako wnioskodawcę, choć wnioskuje pełnomocnik zarządu powiatu?


Odpowiedź:

Zgodnie z art. 127 ust. 7b pr. wod., dyrektor regionalnego zarządu, marszałek województwa albo starosta podlega wyłączeniu od załatwienia sprawy, w której jest wnioskodawcą.


W opisywanej sytuacji wprawdzie to nie sam starosta czy podmiot bezpośrednio przez niego umocowany jest wnioskodawcą, ale jest nim pełnomocnik zarządu powiatu. Starosta jednak, zgodnie z art. 26 ust. 2 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 595) wchodzi w skład zarządu powiatu jako jego przewodniczący. Dlatego uważam, że w opisywanym stanie faktycznym ze względu na możliwość zaistnienia sytuacji, iż starosta powiatu, jako organ wydający decyzję może ustalić korzystniejsze warunki pełnomocnikowi zarządu powiatu, którego jest członkiem, starosta powinien podlegać wyłączeniu od załatwienia sprawy.


Zgodnie z orzeczeniem NSA z dnia 5 czerwca 2007 r., II OSK 879/06, w przypadku uprawdopodobnienia istnienia okoliczności, które mogą wywoływać wątpliwości co do bezstronności pracownika piastującego funkcje organu, powinien on zostać wyłączony z postępowania.

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.