Centrum powstało dzięki porozumieniu prezydenta miasta Poznania, marszałka województwa wielkopolskiego, Fundacji Barka oraz Instytutu Społeczeństwa Obywatelskiego Pro Publico Bono. Zadaniem Wielkopolskiego Centrum Ekonomii Solidarnej będzie szkolenie osób długotrwale bezrobotnych oraz edukacja kadr i środowisk lokalnych w dziedzinie integracji i przedsiębiorczości społecznej.
"Od dziś mamy nowy etap w naszej działalności, zaczynaliśmy jako wspólnota osób bezdomnych i potrzebujących, teraz będziemy mogli podjąć szerszą współpracę na rzecz regionalnych działań wspierania potrzebujących" - mówił podczas uroczystości prezes Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka Tomasz Sadowski.
"Moje najwyższe uznanie za to, że (...) to, czego nauczyliście się w Europie, przekazujecie tu w Polsce do innych gmin i organizacji. Niech to centrum pączkuje w Polsce i wielu innych miejscach dobrą empatią i chęcią pomocy potrzebującym poprzez konkretne działanie. Ten sposób pomagania daje szansę tym osobom, którym w czasie transformacji się nie powiodło, aby mogły wrócić do normalnego życia" - powiedziała z kolei Anna Komorowska.
Na nowe centrum składają się dwa budynki dwukondygnacyjne, w których będzie prowadziła działalność fundacja Barka i instytucje z nią związane, m.in. Centrum Ekonomii Społecznej, Centrum Integracji Społecznej, Obywatelski Instytut Monitoringu i Rekomendacji.
Nowe budynki zbudowano za prawie 5,5 mln złotych, z czego ponad połowa pochodziła ze środków UE w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Wyposażone są w sale wykładowe, aulę, świetlicę, pomieszczenia biurowe, a także kuchnię, stołówkę, pokoje internatowe i inne pomieszczenia gospodarczo-socjalne. W budynkach prowadzone będą zajęcia edukacyjne z teorii ekonomii społecznej, konferencje dotyczące rozwoju ekonomii społecznej w Polsce i poza jej granicami oraz zajęcia integracyjne.
Patronem centrum jest Cyryl Ratajski prezydent Poznania w latach 1922-1934. W czasie niemieckiej okupacji był Delegatem Rządu na Kraj (1940-1942), współtworzył Polskie Państwo Podziemne.
Wcześniej pierwsza dama była honorowym gościem gali otwarcia pierwszej w Polsce sceny teatralnej przy szkole publicznej "Łejery". Wzięła udział w niespełna godzinnym pokazie teatralnym, który był przekrojem dotychczas wystawianych przez uczniów spektakli.
"Bardzo się cieszę, że tu jestem, bo okazuje się, że marzenia stają się rzeczywistością i powstał ten teatr. Mam trzy doświadczenia związane z +Łejerami+ - pierwszy raz na scenie Teatru Stanisławowskiego w Łazienkach, drugi raz w Pałacu Prezydenckim, ale żadna z tych scen nie umywa się do tej, na której jesteśmy teraz" - powiedziała Komorowska do zgromadzonych.
Na zakończenie swojej wizyty w Poznaniu Anna Komorowska spotka się m.in. ze studentami Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu.