Czy PCPR może kontrolować placówki opiekuńczo-wychowawcze?
Odpowiedź
Brak jest obecnie podstaw prawnych do kontroli placówki opiekuńczo wychowawczej jako jednostki organizacyjnej przez PCPR.
Uzasadnienie
W dniu 9 czerwca 2011 r. Sejm RP ostatecznie uchwalił ustawę o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2013 r. poz. 135 z późn. zm.) - dalej u.w.r.p.z. Zgodnie z art. 251 u.w.r.p.z. weszła ona w życie z dniem 1 stycznia 2012 r. za wyjątkiem niektórych jej przepisów, których wejście w życie odroczono w czasie.
Zgodnie z art. 182 u.w.r.p.z. do zadań wojewody należy prowadzenie rejestrów placówek opiekuńczo-wychowawczych, regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych i interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych oraz nadzór nad działalnością placówek i ośrodków, o których mowa wyżej.
Jednocześnie należy podkreślić, iż w tym zakresie uchylono dotychczas obowiązujące przepisy ustawy o pomocy społecznej.
Dodatkowo należy podnieść, iż skoro placówka opiekuńczo wychowawcze jest jednostką organizacyjną powiatu, to z mocy art. 67 ustawy o finansach publicznych w ramach kontroli zarządczej nadzór nad nią sprawuje starosta.
Brak jest obecnie podstaw prawnych do kontroli placówki opiekuńczo wychowawczej jako jednostki organizacyjnej przez PCPR.
Pytanie pochodzi z programu Serwis Prawa Pacy i Ubezpieczeń Społecznych.