Pytanie pochodzi z programu Prawo Oświatowe.


Odpowiedź

Postępowanie rekrutacyjne przebiega zgodnie z procedurami określonymi w rozdziale 2a „Przyjmowanie do publicznych przedszkoli, publicznych innych form wychowania przedszkolnego, publicznych szkół i publicznych placówek” ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.).

Uzasadnienie

W rekrutacji do przedszkoli na rok 2015/2016 terminy ustala dyrektor w uzgodnieniu z organem prowadzącym, a kryteria rekrutacyjne, przyznawanie kryteriom określonej liczby punktów, dokumenty niezbędne do potwierdzenia kryteriów określają uchwałą jednostki samorządu terytorialnego. Zgodnie z zapisem art. 6a ustawy z dnia 6 grudnia 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2014 r. poz. 7) na rok szkolny 2015/2016 terminy postępowania rekrutacyjnego, terminy składania dokumentów oraz terminy postępowania uzupełniającego do publicznego przedszkola lub publicznej innej formy wychowania przedszkolnego określa dyrektor publicznego przedszkola albo osoba kierująca publiczną inną formą wychowania przedszkolnego w uzgodnieniu z wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta). W pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego komisja jest zobowiązana do zastosowania siedmiu kryteriów wymienionych w ustawie. Jeśli po tym etapie postępowania w przedszkolu/oddziale przedszkolnym nadal są wolne miejsca, naboru dokonuje się na podstawie kryteriów samorządowych przyjętych przez radę gminy/ miasta w drodze uchwały. W rekrutacji do przedszkoli na rok 2015/2016 kryteria rekrutacyjne, przyznawanie kryteriom określonej liczby punktów, dokumenty niezbędne do potwierdzenia kryteriów określają uchwałą jednostki samorządu terytorialnego.

Do klasy pierwszej publicznej szkoły podstawowej oraz do klasy pierwszej publicznego gimnazjum, którym ustalono obwód, przyjmuje się na podstawie zgłoszenia rodziców dzieci i młodzież zamieszkałe w tym obwodzie.

Kandydaci zamieszkali poza obwodem publicznej szkoły podstawowej lub publicznego gimnazjum mogą być przyjęci do klasy pierwszej po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego, jeżeli dana publiczna szkoła podstawowa lub dane publiczne gimnazjum nadal dysponuje wolnymi miejscami. W postępowaniu rekrutacyjnym są brane pod uwagę kryteria określone przez organ prowadzący, z uwzględnieniem zapewnienia jak najpełniejszej realizacji potrzeb dziecka i jego rodziny oraz lokalnych potrzeb społecznych, oraz może być brane pod uwagę kryterium dochodu na osobę w rodzinie kandydata.

Jeżeli po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego publiczne przedszkole, publiczna inna forma wychowania przedszkolnego, publiczna szkoła nadal dysponuje wolnymi miejscami, dyrektor przedszkola, szkoły przeprowadza postępowanie uzupełniające. Postępowanie uzupełniające powinno zakończyć się do końca sierpnia roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, na który jest przeprowadzane postępowanie rekrutacyjne.


Zadania związane z rekrutacją na rok szkolny 2015/2016:

1. Organ prowadzący:
•określa społeczne kryteria rekrutacji ( 6 kryteriów) oraz przyznaje każdemu kryterium określoną liczbę punktów,
•określa dokumenty niezbędne do potwierdzenia spełniania kryteriów (społecznych) lokalnych,
•podejmuje decyzję, czy w ramach kryteriów brane jest kryterium dochodu na osobę w rodzinie kandydata,
•ustala czy wniosek składa się do trzech czy więcej przedszkoli, szkół, placówek,
•może ustalić wzór wniosku o przyjęcie do przedszkola lub szkoły oraz wzór zgłoszenia,
•w uzgodnieniu z dyrektorem przedszkola/szkoły ustala terminy postępowania rekrutacyjnego,
•wskazuje rodzicom dziecka pięcioletniego nieprzyjętego do przedszkola inne przedszkole albo inną publiczną formę wychowania przedszkolnego, które mogą przyjąć dziecko,
•potwierdza dane w oświadczeniach rodziców, w terminie 14 dni.

2. Dyrektor przedszkola/szkoły
•ustala terminy postępowania rekrutacyjnego, termin składania dokumentów oraz terminy postępowania uzupełniającego (zarządzenie) w uzgodnieniu z organem prowadzącym,
•podaje do publicznej wiadomości zasady przyjmowania oraz terminy postępowania rekrutacyjnego, termin składania wniosku,
•powołuje komisję rekrutacyjną i wyznacza jej przewodniczącego,
•jest organem odwoławczym od decyzji komisji rekrutacyjnej.

Pytanie pochodzi z programu Prawo Oświatowe.