Pytanie pochodzi z  programu Serwis Budowlany .

Odpowiedź


Na postanowienie uzgadniające rozwiązania projektowe na terenach górniczych wydawane przez starostę w trybie art. 33 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 z późn. zm.) – dalej pr. bud. zażalenie nie przysługuje.

Uzasadnienie

Pozwolenie na budowę obiektu budowlanego może być wydane po uprzednim uzyskaniu przez inwestora, wymaganych przepisami szczególnymi, pozwoleń, uzgodnień lub opinii innych organów – zob. art. 32 ust. 1 pkt 2 pr. bud. Uzyskanie wskazanych w przepisie art. 32 ust. 1 pkt 2 pr. bud. pozwoleń, uzgodnień lub opinii innych organów należy rozpatrywać w kategorii obowiązków inwestora, powyższy przepis jest bezwzględnie obowiązujący i nie wprowadza jakichkolwiek elementów uznaniowych – zob. wyrok NSA z dnia 25 maja 2005 r., II OSK 1660/04, LEX 238563.

W przypadku obiektów zakładów górniczych oraz obiektów usytuowanych na terenach zamkniętych i terenach, o których mowa w art. 82 ust. 3 pkt 1 pr. bud., do wniosku o pozwolenie na budowę należy dołączyć postanowienie o uzgodnieniu z organem administracji architektoniczno-budowlanej, o którym mowa w art. 82 ust. 2 pr. bud., projektowanych rozwiązań w zakresie linii zabudowy oraz elewacji obiektów budowlanych projektowanych od strony dróg, ulic, placów i innych miejsc publicznych a także przebiegu i charakterystyki technicznej dróg, linii komunikacyjnych oraz sieci uzbrojenia terenu, wyprowadzonych poza granice terenu zamkniętego, portów morskich i przystani morskich, a także podłączeń tych obiektów do sieci użytku publicznego – zob. art. 33 ust. 2 pkt 4 pr. bud. Jak wynika z art. 33 ust. 2a pr. bud., na postanowienie o uzgodnieniu projektowanych rozwiązań w zakresie obiektów zakładów górniczych zażalenie nie przysługuje. Starosta, jako organ wydający postanowienie uzgadniające w trybie art. 33 ust. 2 pkt 4 pr. bud. występuje w tym przypadku jako organ administracji architektoniczno-budowlanej pierwszej instancji – zob. art. 82 ust. 2 pr. bud. – takie stanowisko zaakceptował NSA w postanowieniu z dnia 16 lipca 2011 r., II OW 45/11, LEX 1083742.

Pytanie pochodzi z programu Serwis Budowlany .