Posłowie sejmowej komisji do spraw petycji chcą przygotować projekt zmian ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o podatku rolnym, która reguluje między innymi zasady rozliczania podatku od nieruchomości.


Chodzi o zmianę przepisów, z których obecnie wynika, że współwłaściciele zobowiązani do zapłaty podatku są obciążani podatkiem za zwolnionych z tego obowiązku.

Planowana zmiana dotyczy na przykład sytuacji, gdy współwłaścicielami budynku jest gmina oraz spółdzielnia. W takim przypadku gmina jest zwolniona z podatku od nieruchomości, natomiast obowiązek jego zapłaty ciąży na spółdzielni. Powinna więc ona zapłacić daninę tylko od swojej części. W rzeczywistości gminy powołując się na zasadę solidarnej odpowiedzialności, nagminnie żądają od spółdzielni zapłaty za cały budynek. W momencie, gdy spółdzielnia odmówi zapłaty za całą nieruchomość, gmina może wszcząć egzekucję.


Praktyka organów podatkowych w tym temacie nie jest jednolita.


Korzystne dla podatników stanowisko zajęły: Łódź, Lublin, Katowice, Olsztyn, Warszawa i Bydgoszcz. Urzędy tych miast stosują zasadę, iż współwłaściciele nieobjęci zwolnieniem płacą podatek stosownie do posiadanego udziału w prawie własności.


Inaczej jednak przepisy interpretują we Wrocławiu i w Gdańsku. Urzędnicy z tych miastach uznają, iż zobowiązanie podatkowe ma charakter solidarny, co oznacza, że każdy ze współwłaścicieli, któremu doręczono decyzje może być traktowany jako jedyny dłużnik.


(http://podatki.gazetaprawna.pl/)