Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.
Po kontroli w zakładzie WIOŚ w piśmie zwrócił się do starostwa z prośbą o zobowiązanie zakładu do przygotowania stanowisk pomiarowych instalacji do produkcji brykietu z emitora suszarki celem wykonania pomiarów emisji, a także zobowiązania podmiotu do przeprowadzenia wstępnych pomiarów z instalacji. Zakład ten posiada pozwolenie na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza. W instalacji odbywa suszenie biomasy (słoma, trociny, wytłoki).
Suszenie odbywa się bezprzeponowo. W pozwoleniu ujęto emisję energetyczną w związku z tym, że emisja związków złowonnych nie jest uregulowana prawnie. W pozwoleniu nie określono obowiązku wykonywania pomiarów. Powyższa instalacja jest nowo zbudowana, ale w czasie prowadzenia postępowania administracyjnego w zakresie wydania pozwolenia na emisję nie wykonano pomiarów wstępnych zgodnie z art. 147 ust. 4 i 5 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1232) - dalej p.o.ś. (zakład takich pomiarów nie przedstawił, ani urząd ich nie egzekwował).
Zdaniem WIOŚ-u w przypadku suszenia wytłoków ma miejsce zorganizowana emisja związków złowonnych, występujących w odpadach organicznych (np. octan etylu, aldehyd octowy itp.), które mają wartości odniesienia w powietrzu określone w właściwym rozporządzeniu. WIOŚ w piśmie nie sprecyzował, jakie substancje mają być mierzone. W związku z tym konieczne jest wykonanie analizy emitowanych związków z procesu suszenia.
Do wykonania wpływu emisji z suszenia na stan zanieczyszczenia powietrza WIOŚ wydał dla zakładu zarządzenie pokontrolne. Czy w związku z powyższym starosta może zobowiązać zakład do wykonania pomiarów wstępnych zgodnie z art. 147 p.o.ś., kiedy upłynął termin 14 dniowy od zakończenia rozruchu lub uruchomienia instalacji, czy jednak w tym przypadku lepiej zastosować art. 151 p.o.ś.?
Czy w decyzji określającej wykonanie dodatkowych pomiarów należy wskazać, jakie muszą być analizowane substancje emitowane do powietrza? Kto je w tym przypadku ma określić?
Odpowiedź:
Organ ochrony środowiska nie ma możliwości w oparciu o art. 147 ust. 4 i 5 p.o.ś. zobowiązać prowadzącego instalację do wykonania pomiarów wstępnych (czas wyznaczony już upłynął).
Na podstawie art. 340 ust. 1 pkt 3 p.o.ś. prowadzący instalację podlega karze grzywny.
Należy tu nadmienić, jak wynika z ww. zapisów, że obowiązek wykonania pomiarów wstępnych nie dotyczy etapu uzyskiwania pozwolenia emisyjnego, ale etapu oddawania instalacji lub urządzenia do użytkowania. Jeżeli obowiązek wykonywania pomiarów okresowych emisji nie został zawarty w decyzji organu ochrony środowiska udzielającej prowadzącemu instalację pozwolenia i instalacja nie powoduje przekroczeń standardów emisyjnych, to pozostaje art. 151 p.o.ś. stanowiący, że jeżeli wymagane jest pozwolenie na emisję z instalacji, organ właściwy do jego wydania może nałożyć dodatkowe wymagania wykraczające poza wymagania, o których mowa w art. 147 p.o.ś. i przepisach wydanych na podstawie art. 148 p.o.ś., a także określić dodatkowe wymagania w zakresie prowadzenia pomiarów, jeżeli przemawiają za tym szczególne względy ochrony środowiska.
Jednak w uzasadnieniu organ musi wskazać, te szczególne względy ochrony środowiska, a ja takich w treści pytania nie dostrzegam. Konieczne jest także wskazanie substancji, które należy zmierzyć. Proszę zauważyć, że art. 147 ust. 4 p.o.ś. dotyczy pomiarów substancji, dla których wymagane jest pozwolenie. Sama obecność w gazach odlotowych substancji normowanych w powietrzu jako dopuszczalne lub odniesienia nie świadczy o tym, że zostaną ujęte w pozwoleniu (jeżeli nie przekroczą 10% stężeń dopuszczalnych lub odniesienia w powietrzu emisji dopuszczalnej, dla nich organ nie określi). Moim zdaniem, w opisanej w pytaniu sytuacji trudno będzie organowi ochrony środowiska znaleźć uzasadnienie do nałożenia dodatkowego obowiązku wykonania pomiarów. Brakuje mi w wystąpieniu WIOŚ odpowiedniego uzasadnienia wniosku do organu, samo domniemanie emisji nie wystarczy. Należy ponadto pamiętać, że WIOŚ ma możliwości przeprowadzenia własnych pomiarów kontrolnych jeżeli ma wątpliwości, że mogą być przekraczane warunki korzystania ze środowiska.
Nie rozumiem natomiast, o co chodzi w zdaniu „Do wykonania wpływu emisji z suszenia na stan zanieczyszczenia powietrza WIOŚ wydał dla zakładu zarządzenie pokontrolne”. Artykuł 237 p.o.ś. stanowiący, że w razie stwierdzenia okoliczności wskazujących na możliwość negatywnego oddziaływania instalacji na środowisko, organ ochrony środowiska może, w drodze decyzji, zobowiązać prowadzący instalację podmiot korzystający ze środowiska do sporządzenia i przedłożenia przeglądu ekologicznego, leży w kompetencji organu ochrony środowiska, a nie WIOŚ.
Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.