Prezydent miasta nałożył na spółkę, zajmującą się odbiorem odpadów komunalnych, karę pieniężną za nieprzekazanie ich do regionalnej instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych.


Spółka tłumaczyła, iż jej zdaniem regionalna instalacja do przetwarzania odpadów nie posiadała wystarczających mocy przerobowych do przyjęcia wszystkich odpadów.


W sprawie ustalono, iż spółka nie spotkała się z odmową ze strony regionalnej instalacji przyjęcia odpadów ani z informacją, że uległa ona awarii. Przeciwnie, instalacja regionalna wzywała spółkę kilkakrotnie do przekazania jej odpadów.


WSA wyjaśnił, iż zasadą jest, że zmieszane odpady komunalne dostarcza się do wskazanej regionalnej instalacji, a tylko w przypadku jej awarii dopuszcza się dostarczanie odpadów do instalacji zastępczej.


Zatem podmiot odbierający odpady komunalne od właścicieli nieruchomości nie może samodzielnie decydować, czy kierować je do instalacji regionalnej, czy zastępczej.


Mogłoby to doprowadzić mogłoby do sytuacji, że do regionalnej instalacji kierowane byłyby tylko niektóre odpady, w niewielkich ilościach – według uznania podmiotów odbierających je od właścicieli nieruchomości – co w konsekwencji doprowadziłoby do wykorzystania jedynie części mocy przerobowych regionalnej instalacji – uznał sąd.

Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.


Na podstawie:
Wyrok WSA we Wrocławiu z 29 kwietnia 2014 r., sygn. akt II SA/Wr 874/13, nieprawomocny