Jedna z mieszkanek gminy złożyła do wójta gminy pięć wniosków o udzielenie informacji oraz żądanie przeprowadzenia części sieci wodociągowej na terenie drogi gminnej do jej działki.
W odpowiedzi otrzymała, jej zdaniem, wadliwą decyzję, która nie zawierała odpowiedzi na pytania zadane w piśmie.
W związku z tym wniosła skargę do sądu administracyjnego.
WSA uznał, iż wprawdzie zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków jest zadaniem własnym gminy, to nie można wyprowadzić wniosku, aby na wójcie gminy spoczywał obowiązek wydania jakiegokolwiek aktu administracyjnego w tym zakresie. Ponadto realizację budowy przyłączy do sieci zapewnia na własny koszt osoba ubiegająca się o przyłączenie nieruchomości do sieci.Zdaniem WSA organ nie rozstrzygał żadnej sprawy administracyjnej. Wyjaśniał jedynie różnice między przyłączem wodociągowym a kanalizacyjnym. W żadnym miejscu pisma wójta nie ma autorytatywnego rozstrzygnięcia o przysługujących skarżącej prawach czy nakładanych na nią obowiązkach.
Zdaniem sądu jeśli skarżąca uważa, że w rozpatrywanej sprawie obowiązkiem wójta było wydanie decyzji administracyjnej, to powinna wnieść skargę na bezczynność tego organu – wyjaśnił sąd.
Na podstawie:
Postanowienie WSA w Kielcach z 31 lipca 2015 r., sygn. akt II SA/Ke 605/15, nieprawomocne