Wójt gminy odmówił kobiecie przyznania pomocy finansowej w ramach projektu "Pierwszy dzwonek". Organ uznał, że jej wniosek zawierał braki w zakresie oświadczeń i dokumentów, na mocy których organ mógłby ustalić dochód rodziny.
Kobieta odwołała się od tej decyzji.
Tłumaczyła, iż wystarczającą przesłanką do otrzymania wsparcia w ramach programu "Pierwszy dzwonek" jest pobieranie nauki w szkole przez dziecko - ucznia w rodzinie 4+ i to bez względu na kryterium dochodowe.
WSA przyznał rację skarżącej kobiecie.
Z regulaminu projektu "Pierwszy dzwonek" wynika, że jednorazowe wsparcie w wysokości minimalnej 150 zł przeznaczone jest dla uczniów z rodzin wielodzietnych 4+ na dofinansowanie zakupu artykułów edukacyjnych, oraz pomocy dydaktycznych.
Wsparcie to może być przyznane uczniowi spełniającemu kryteria określone w regulaminie, a uwidocznione w poprawnie wypełnionej deklaracji.
Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>
Z akt sprawy wynika, iż kobieta wypełniła wszystkie wymagania określone w regulaminie. Organy nie miały żadnych zastrzeżeń co do strony formalnej złożonych deklaracji.
W takiej sytuacji wójt po sprawdzeniu warunków formalnych powinien dokonać czynności materialno-technicznej wypłaty wsparcia dla uczniów z rodziny wnioskodawczyni.
Tymczasem wójt rozpoczął nieuzasadnione postępowanie mające na celu ustalenie sytuacji dochodowej i materialnej rodziny wnioskodawczyni.
Na podstawie:
Wyrok WSA w Krakowie z 9 czerwca 2016 r., sygn. akt III SA/Kr 1597/15, nieprawomocny