Pytanie pochodzi z programu Serwis Prawa Pacy i Ubezpieczeń Społecznych.
Jak przekształcić stosunek pracy wychowawcy w domu dziecka w dniu 2 stycznia 2014 r. w związku z wejściem w życie ustawy o pieczy zastępczej?
Co należy napisać w świadectwie pracy, czy wypłacić odprawę, jeśli nauczyciel nie zgadza się na nowe warunki pracy i płacy?
Odpowiedź
Samo przekształcenie statusu prawnego nauczyciela w status pracownika samorządowego następuje z mocy prawa, więc wystarczy zwykła informacja o nowych warunkach zatrudnienia, zasad wynagradzania, ustalania wymiaru i udzielania urlopu wypoczynkowego.
Natomiast jeżeli w związku ze zmianą statusu w drodze jednostronnej czynności pracodawcy ulegną zmianie także określone warunki zatrudnienia wskazane w treści stosunku pracy, pracodawca będzie musiał zastosować wypowiedzenie zmieniające, o którym mowa w art. 42 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) - dalej k.p. Jeżeli pracownik odmówi przyjęcia nowych warunków pracy i płacy, stosunek pracy zostanie rozwiązany (art. 42 § 3 k.p.).
W związku z tym powstaje kwestia ustalenia prawa do odprawy. Zmiany organizacyjne skutkujące wypowiedzeniem stosunku pracy są bez wątpienia przyczyną niedotyczącą pracowników, leżącą wyłącznie po stronie pracodawcy. Zatem spełniona jest podstawowa przesłanka zastosowania ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. Nr 90, poz. 844 z późn. zm.) – dalej u.z.g. Ustalenie prawa do odprawy jest jednak uzależnione od spełnienia kolejnej przesłanki, czyli zatrudnienia co najmniej 20 pracowników (art. 1 ust. 1 u.z.g.).
Jeżeli i ta przesłanka jest spełniona, można ustalić prawo do odprawy także w przypadku zwolnienia indywidualnego, gdyż umożliwia to norma art. 10 ust. 1 u.z.g. Stąd nauczyciel placówki powinien otrzymać odprawę z tytułu rozwiązania stosunku pracy na podstawie art. 10 ust. 1 u.z.g. w wysokości określonej w art. 8 ust. 1 u.z.g.
Pytanie pochodzi z programu Serwis Prawa Pacy i Ubezpieczeń Społecznych.