Pytanie pochodzi z  publikacji Vademecum Głównego Księgowego Administracja .



Komenda powiatowa Policji zorganizowała dla uczniów konkurs z wiedzy o ruchu drogowym. Burmistrz na ten cel przekazał nagrody rzeczowe o mniejszej i większej wartości zakupione przez urząd miasta.

Czy urząd musi wystawić dla nagrodzonych imienną informację PIT-8C?

Odpowiedź

W sytuacji opisanej w pytaniu, to komenda powiatowa Policji, która jest organizatorem konkursu - i tym samym dokonuje na rzecz laureatów przekazania nagród (ona przekazuje przychody laureatom) - powinna rozliczyć podatkowo zwycięzców konkursu.


Na gminie natomiast, która tylko funduje nagrody i przekazuje je organizatorowi konkursu, nie ciążą w tym zakresie żadne obowiązki. Nie dokonuje ona bowiem przekazania nagród (wygranych) laureatom. Tym samym, nie ma ani obowiązku pobierać zryczałtowanego podatku, ani sporządzać PIT-8C.

Uzasadnienie

W sytuacji, w której gmina (urząd gminy) funduje nagrody przekazywane komendzie powiatowej Policji, które to nagrody są wręczane laureatom konkursu wiedzy o ruchu drogowym, należy się zastanowić nad kilkoma kwestiami.

Przypomnieć należy, że informacje PIT-8C dla konkretnych podatników muszą składać podmioty (osoby fizyczne-przedsiębiorcy, osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej), które dokonują na rzecz innych podmiotów świadczeń (pieniężnych lub rzeczowych) zaliczanych do tzw. "innych źródeł przychodów" (art. 10 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.f.), o ile te świadczenia nie są zwolnione od podatku dochodowego i o ile przekazujący te świadczenia nie jest płatnikiem zaliczek na podatek, bądź zryczałtowanego podatku dochodowego.

Należy zatem rozważyć kwestie ewentualnego zwolnienia podatkowego, to czy gmina powinna pobierać zryczałtowany podatek, oraz to, czy gmina dokonuje tych świadczeń na rzecz laureatów.

W myśl przepisu art. 21 ust. 1 pkt 68 u.p.d.o.f., od podatku dochodowego wolna jest wartość wygranych w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja) oraz konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową towarów i usług - jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 760 zł; zwolnienie od podatku nagród związanych ze sprzedażą premiową towarów i usług nie dotyczy nagród otrzymanych przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą, stanowiących przychód z tej działalności.

Konkursu z zakresu ruchu drogowego raczej nie można uznać za "konkurs z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa lub sportu". Wiedza o ruchu drogowym nie daje się zakwalifikować do żadnego z powyższych.

Zwolnienie obejmuje jednak także konkursy ogłaszane i emitowane przez środki masowego przekazu. Jeśli wiedza o konkursie była rozpowszechniona za pomocą lokalnych mediów (prasa lokalna), to wówczas wygrana w konkursie może być objęta zwolnieniem podatkowym do kwoty 760 zł. Nie trzeba będzie oczywiście wystawiać wówczas PIT-8C.

Jeśli zwolnienie podatkowe nie może mieć tu zastosowania, to należałoby się zastanowić nad tym, czy gmina (urząd gminy) nie powinien być w tym przypadku płatnikiem zryczałtowanego podatku. Zgodnie bowiem z przepisem art. 30 ust. 1 pkt 2 u.p.d.o.f., wygrane w konkursach i grach, jeśli nie są zwolnione od podatku, podlegają zryczałtowanemu 10% podatkowi. Płatnikiem pobierającym podatek jest w tym przypadku podmiot "dokonujący wypłat (świadczeń) lub stawiający do dyspozycji podatnika pieniądze lub wartości pieniężne". Gmina funduje nagrody i przekazuje je organizatorowi konkursu (komendzie powiatowej Policji). Nie dokonuje sama ich przekazania laureatom. Nie jest więc płatnikiem zryczałtowanego podatku.

Czy ma wobec tego obowiązek wystawienia PIT-8C? Przepis art. 42a u.p.d.o.f. stanowiący o tym obowiązku precyzuje, że do wystawienia tej informacji są obowiązane podmioty, które dokonują świadczeń lub wypłat, stanowiących przychody z innych źródeł. Przyjęto jednak - zob. wyżej - że funduje nagrody i przekazuje je organizatorowi konkursu (komendzie powiatowej Policji). Nie dokonuje sama ich przekazania laureatom. Skoro nie wykonuje na ich rzecz żadnych świadczeń (robi to organizator konkursu), to nie ma obowiązku wystawienia PIT-8C.

Jeśli uznaćby, że gmina dokonuje świadczeń, to wówczas przede wszystkim należałoby uznać, że gmina powinna jako płatnik pobrać zryczałtowany podatek od wartości wygranych w konkursie. Nie można konsekwentnie uznać, że gmina nie powinna pobierać podatku zryczałtowanego, a jednocześnie uznać, że powinna wystawić informacje PIT-8C. W obu przypadkach bowiem podstawa jest ta sama - dokonanie określonych świadczeń na rzecz podatnika.

W sytuacji opisanej w pytaniu, to komenda powiatowa Policji, która jest organizatorem konkursu - i tym samym dokonuje na rzecz laureatów przekazania nagród (ona przekazuje przychody laureatom) - powinna rozliczyć podatkowo zwycięzców konkursu. Na gminie natomiast, która tylko funduje nagrody i przekazuje je organizatorowi konkursu, nie ciążą w tym zakresie żadne obowiązki.

Pytanie pochodzi z  publikacji Vademecum Głównego Księgowego Administracja .