Za objęciem nadzorem wojewody wszystkich uchwał podejmowanych przez radę gminy, o których mowa w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach przemawia treść art. 10 ustawy z dnia 1 lipca 2011 r., na podstawie tego artykułu rady gmin zostały zobowiązane zostały do podjęcia w terminie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy uchwał w niej wskazanych. Jeżeli rada gminy nie podejmie uchwały w tym terminie, wojewoda wzywa organ stanowiący do jej podjęcia, wyznaczając w tym celu stosowny termin, a po jego bezskutecznym upływie wydaje zarządzenie zastępcze.
Wojewodzie przysługuje zatem szczególny środek nadzoru w stosunku do gmin, jakim jest m. in. ustalenie opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, opłat za pojemnik o określonej pojemności, terminu i częstotliwości oraz trybu uiszczania opłat, czy też wzoru deklaracji o wysokości tych opłat na obszarze danej jednostki samorządu terytorialnego, takich uprawnień nie posiada regionalna izba obrachunkowa.
W przypadku przyjęcia, że regionalna izba obrachunkowa jest organem nadzoru właściwym w sprawach opłat za gospodarowanie odpadami, wojewoda pozbawiony byłby możliwości realizacji obowiązków przewidzianych we wspomnianym wcześniej art. 10, ponieważ przepisy nie wymagają od regionalnych izb obrachunkowych informowania wojewodów o niepodjęciu przedmiotowych uchwał lub stwierdzenia nieważności tych uchwał przez kolegium izb.
W związku z powyższym, mając na uwadze konieczność zapewnienia spójności oraz jednolitości działań organów administracji rządowej, w opinii Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji to wojewodowie są właściwi do dokonywania oceny legalności uchwał podejmowanych przez rady gmin w sprawach opłat za gospodarowanie odpadami.
Źródło: www.bydgoszcz.rio.gov.pl