Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.

Wójt po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego, nakazał właścicielom działki, usunięcie odpadów z ich nieruchomości.

Organ uznał, iż właściciel gruntu, władając powierzchnią zanieczyszczonej ziemi, są jednocześnie posiadaczami odpadów. W konsekwencji organy przyjęły również, że to oni zobowiązani są do ich usunięcia.

Właściciele nieruchomości wnieśli skargę do sądu administracyjnego.

Zarzucili organom błędne przyjęcie, że ma do nich zastosowanie domniemanie, iż to oni są posiadaczami odpadów znajdujących się na ich terenie. Tłumaczyli, iż zgromadzony w sprawie materiał dowodowy obalił to domniemanie. Postępowanie bowiem wskazało wyraźnie inną osobę jako wytwórcę odpadów.

WSA przyznał rację właścicielom działki.

Sąd przypomniał, iż domniemanie prawne odpowiedzialności za odpady władającego powierzchnią gruntu zanieczyszczonego może być obalone w przypadku, kiedy możliwe jest ustalenie podmiotu odpowiedzialnego za składowanie odpadów.

Domniemanie wprowadzone bowiem zostało przez ustawodawcę w celu uniknięcia sytuacji, gdy brak jest podmiotu odpowiedzialnego za umieszczenie odpadów na nieruchomości.

Oznacza to, że władający powierzchnią ziemi może się zwolnić z odpowiedzialności za odpady wskazując wyraźnie na innego posiadacza odpadów. Co miało miejsce w rozpatrywanej sprawie.

Sąd zwrócił uwagę, iż wprowadzone przez ustawodawcę domniemanie prawne odpowiedzialności za odpady władającego powierzchnią gruntu zanieczyszczonego odpadami, zdejmuje z organów prowadzących postępowanie obowiązek dociekania z urzędu, kto był faktycznym wytwórcą odpadów.

Zdaniem sądu nie pozwala to im jednak zignorować dowodów wskazujących na inną osobę, jeżeli zostaną one zgromadzone.

Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.
 

Na podstawie:
Wyrok WSA w Gdańsku z 24 września 2014 r., sygn. akt II SA/Gd 193/14, nieprawomocny