Pytanie:
Dla przedszkoli niepublicznych przekazywana jest dotacja na dzieci na podstawie 75% wydatków bieżących według planu wydatków bieżących w przedszkolu publicznym. Według sprawozdania na koniec roku 2015 r. wydatki bieżące w przedszkolu publicznym są niższe niż były w planie.
Czy gmina powinna wyrównać dotację na dzieci w przedszkolu niepublicznym za 2015 r.?

Odpowiedź:

Organ dotujący powinien dokonać przeliczenia wysokości wypłaconej dotacji.

Uzasadnienie:
Na podstawie art. 90 ust. 2b ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty - dalej u.s.o. dotacje dla niepublicznych przedszkoli niespełniających warunków, o których mowa w art. 90 ust. 1b u.s.o., przysługują na każdego ucznia w wysokości nie niższej niż 75% ustalonych w budżecie danej gminy wydatków bieżących ponoszonych w przedszkolach prowadzonych przez gminę w przeliczeniu na jednego ucznia, pomniejszonych o opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego oraz za wyżywienie, stanowiące dochody budżetu gminy, z tym że na ucznia niepełnosprawnego w wysokości nie niższej niż kwota przewidziana na niepełnosprawnego ucznia przedszkola w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez gminę, pod warunkiem że osoba prowadząca niepubliczne przedszkole poda organowi właściwemu do udzielania dotacji informację o planowanej liczbie uczniów nie później niż do dnia 30 września roku poprzedzającego rok udzielania dotacji.

W przypadku braku na terenie gminy przedszkola prowadzonego przez gminę, podstawą do ustalenia wysokości dotacji są wydatki bieżące ponoszone przez najbliższą gminę na prowadzenie przedszkola publicznego, pomniejszone o opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego oraz za wyżywienie, stanowiące dochody budżetu gminy.

W przypadku dotacji dla przedszkola niepublicznego, ustawodawca posługuje się pojęciem ustalone w budżecie wydatki bieżące ponoszone. W celu obliczenia wysokości dotacji należy posłużyć się sprawozdaniem RB-28S gminnych przedszkoli (rubryka: "wykonanie").

Z uwagi na roczność dotacji – na koniec roku budżetowego powinna nastąpić weryfikacja wypłaconej kwoty dotacji. Jeżeli w wyniku dokonanej weryfikacji okaże się, że kwota wypłaconej dotacji jest niższa od kwoty ustalonej wg wydatków bieżących poniesionych w przedszkolach publicznych prowadzonych przez gminę w roku 2015 – wówczas kwotę dotacji należy wyrównać, natomiast jeżeli okaże się, że wypłacona kwota była wyższa – wówczas przedszkole niepubliczne powinno tę część dotacji zwrócić.

Należy zauważyć, że często w praktyce zdarza się, że wydatki zaplanowane są wyższe aniżeli wydatki wykonane. Dlatego należy zwrócić uwagę, że podstawą ustalenia wysokości dotacji dla przedszkoli niepublicznych są "wydatki ponoszone" w przedszkolach prowadzonych przez gminę w przeliczeniu na jednego ucznia, pomniejszonych o opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego oraz za wyżywienie – a więc ostateczna wiedza na temat wysokości poniesionych wydatków pozwoli na oszacowanie – czy dotacja była zaniżona.