Odpowiedź
Ustawa z dnia 13 października 1995 r. - Prawo łowieckie (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 127, poz. 1066 z późn. zm.) – dalej pr. łow. - nie określa, jak ma zachować się wydzierżawiający obwód łowiecki, gdy koło łowieckie nie płaci czynszu w terminie. W takiej sytuacji, zgodnie z art. 29a ust. 3 pr. łow., należy odwołać się do postanowień ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) - dalej k.c., dotyczącego dzierżawy, tj. do art. 703 k.c.
Art. 28 ust. 1 pr. łow. stanowi, że obwody łowieckie wydzierżawia się kołom łowieckim Polskiego Związku Łowieckiego. Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 2 pr. łow. wydzierżawiającym jest starosta, wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej.
Zgodnie z art. 29a ust. 1 pr. łow., umowa dzierżawy obwodu łowieckiego w szczególności powinna zawierać: numer i powierzchnię obwodu łowieckiego, obszar gruntów leśnych i polnych wchodzących w skład obwodu łowieckiego, kategorię obwodu łowieckiego, wysokość czynszu za dzierżawę obwodu łowieckiego i termin jego płatności, obowiązki stron umowy, zasady zastosowania odstrzału zastępczego, sposób i terminy rozliczeń między stronami umowy w przypadku jej rozwiązania. Z uwagi na użyte sformułowanie "w szczególności umowa zawierać" można stwierdzić, że w umowie można zawrzeć postanowienia na wypadek, gdyby strony umowy nie wywiązywały się z kontraktu, w tym możliwość wypowiedzenia umowy, gdy dzierżawca opóźnia się z wniesieniem czynszu w ustalonym terminie (przewidując, np. że dwumiesięczna zwłoka w zapłacie upoważnia do wypowiedzenia umowy). Gdyby wydzierżawiający zaniedbał wpisania takiego postanowienia, może skorzystać z regulacji zawartej w art. 703 k.c., który stanowi, że jeżeli dzierżawca dopuszcza się zwłoki w zapłacie czynszu co najmniej za dwa pełne okresy płatności, a w wypadku, gdy czynsz płacony jest rocznie, jeżeli dopuszcza się zwłoki z zapłata ponad trzy miesiące, wydzierżawiający może dzierżawę wypowiedzieć bez zachowania terminu wypowiedzenia. Jednakże wydzierżawiający powinien uprzedzić dzierżawcę udzielając mu dodatkowego trzymiesięcznego terminu do zapłaty zaległego czynszu. Dalsza zwłoka upoważnia do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia, a następnie wydzierżawiający może wszcząć egzekucję zapłaty zaległego czynszu. Co więcej starosta nie może umorzyć zaległości, gdyż naraziłby się na zarzut naruszenia dyscypliny finansów publicznych.