Izba wskazała, że stosowanie do art. 32 ust. 1 ustawy z 17 grudnia 2021 r. o ochotniczych strażach pożarnych, koszty funkcjonowania ochotniczych straży pożarnych pokrywane są w szczególności z budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Obowiązki JST w zakresie finansowania ochotniczych straży pożarnych doprecyzowuje art. 10 ustawy.  

Z wyjaśnień RIO wynika, że do katalogu zadań tych nie należą jednak koszty badań lekarskich dla strażaków ratowników ochotniczej straży pożarnej ubiegających się o wydanie prawa jazdy kategorii C (pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej ponad 3,5 t, z wyjątkiem autobusu, np. duża ciężarówka) lub C+E (zespół pojazdów złożony z pojazdu z kategorii C i przyczepy). Brak jest więc podstaw prawnych do wydatkowania środków finansowych przez jednostkę samorządu terytorialnego na sfinansowanie z budżetu gminy takich badań. 

Czytaj w LEX: Finansowanie ochotniczych straży pożarnych przez jednostki samorządu terytorialnego >>

Inną kwestią jest finansowanie badań lekarskich i psychologicznych osób ubiegających się o wydanie zezwolenia na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi ochotniczych straży pożarnych. Te, jak wskazała Izba, „są pokrywane z budżetu gminy, zgodnie z przepisami art. 76 ust. 5 oraz art. 83 ust. 5 ustawy z 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami.

Wyjaśnienie RIO w Katowicach z 26 kwietnia 2023 r. WA-023/30/23

 

Nowość
Ochotnicze straże pożarne. Komentarz
-70%

Cena promocyjna: 38.7 zł

|

Cena regularna: 129 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 129 zł