Zgodnie z treścią rozporządzenia na każde 100 m linii brzegowej kąpieliska śródlądowego powinno przypadać minimum dwóch ratowników, natomiast w przypadku kąpieliska nadmorskiego - trzyosobowy zespół ratowników. Ponadto, co najmniej dwóch ratowników powinno zabezpieczać każde inne miejsce przeznaczone do kąpieli.
Rozporządzenie określa również liczbę ratowników, którzy powinni pilnować bezpieczeństwa na pływalniach. Liczba ta uzależniona jest od długości niecki basenowej - do 25 m długości kontrolę powinien wykonywać minimum jeden ratownik, o długości 25-50 m - dwóch ratowników, o długości powyżej 50 m - trzech ratowników. Ponadto, co najmniej jeden ratownik powinien pilnować bezpieczeństwa na każdym innym obiekcie dysponującym nieckami basenowymi o łącznej powierzchni powyżej 100 m2 i głębokości ponad 0,4 m w najgłębszym miejscu lub głębokości powyżej 1,2 m.
Przy określeniu minimalnych wymagań dotyczących liczby ratowników wodnych wzięto pod uwagę wielkość danego obszaru wodnego oraz konieczność zapewnienia bezpieczeństwa osobom na nim przebywającym. Warto podkreślić, że w wyniku analizy zagrożeń występujących na określonym terenie może dojść do indywidualnego ustalenia liczby ratowników, jednakże w żadnym wypadku nie może być ona mniejsza od liczby przewidzianej w rozporządzenia.
Stosownie do treści ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych (Dz. U. z 2011, Nr 208, poz. 1240) obowiązkiem właściwego wójta (burmistrza, prezydenta miasta) jest zapewnienie bezpieczeństwa na każdym znajdującym się w gminie obszarze wodnym, z wyjątkiem terenu parku narodowego lub krajobrazowego oraz terenu, na którym prowadzona jest przez osobę fizyczną, osobę prawną bądź jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej działalność w zakresie sportu lub rekreacji. Podejmowane w tym celu działania (obejmujące m. in. zapewnienie stałej kontroli wyznaczonego obszaru wodnego przez ratowników wodnych) należą do zadań własnych gminy, w związku z czym powinny być finansowane, co do zasady, z jej dochodów własnych.
Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych (Dz. U. z 2011, Nr 208, poz. 1240)
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 23 stycznia 2012 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących liczby ratowników wodnych zapewniających stałą kontrolę wyznaczonego obszaru wodnego (Dz. U. z 2012 r. poz. 108)