Omówienie zmian w prawie pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.



Z dniem 7 stycznia 2015 r. weszła w życie ustawa z dnia 23 października 2014 r. o zmianie ustawy o referendum lokalnym (Dz.U. poz. 1871). Celem nowelizacji jest usunięcie wątpliwości odnośnie dopuszczalności tworzenia odrębnych obwodów głosowania dla potrzeb referendum lokalnego.

Wraz z wejściem w życie nowej ustawy wprowadzony został jednoznaczny obowiązek tworzenia dla potrzeb referendum lokalnego odrębnych obwodów głosowania, co wynika z zamieszczenia w przepisie art. 54 ustawy z dnia 15 września 2000 r. o referendum lokalnym (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 706) odesłania do art. 12 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz.U. Nr 21, poz. 112, ze zm.), który określa zasady i tryb tworzenia odrębnych obwodów głosowania. Odesłanie nie obejmuje przepisów § 7 i 9 art. 12 ustawy – Kodeks wyborczy, dotyczących tworzenia odrębnych obwodów głosowania w domach studenckich i w zespołach domów studenckich.

Nowa regulacja prawna ułatwi udział w głosowaniu osobom niepełnosprawnym, chorym i starszym, przebywającym w zakładach opieki zdrowotnej, domach pomocy społecznej oraz w innych instytucjach. Wejście w życie ustawy może powodować skutki finansowe dla budżetów jednostek samorządu terytorialnego związane z kosztami tworzenia odrębnych obwodów głosowania w referendum lokalnym.

Omówienie zmian w prawie pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.