Prezydent miasta ustalił warunki zabudowy dla inwestycji w postaci samoobsługowej myjni samochodowej.
Jeden z mieszkańców wniósł o stwierdzenie nieważności wydanej decyzji. Zarzucił między innymi, iż we wniosku o ustalenie warunków zabudowy w punkcie dotyczącym zapotrzebowania w zakresie infrastruktury technicznej, tj. zapotrzebowania na wodę, energię elektryczną, gaz, sposobu odprowadzania ścieków i wód opadowych inwestor podał, że nastąpi to na warunkach gestora.
WSA przyznał rację skarżacemu mieszkańcowi.
Sąd zwrócił uwagę, iż w decyzji o warunkach zabudowy w zakresie infrastruktury technicznej ustalono, że zasilanie w energię elektryczną, zaopatrzenie w wodę, w gaz, odprowadzanie ścieków, wód opadowych nastąpi na warunkach technicznych uzyskanych od właściwych jednostek organizacyjnych.
W ocenie sądu z takich sformułowań nie wynikają jakiekolwiek warunki, po spełnieniu których uzbrojenie terenu można byłoby uznać za wystarczające dla zamierzenia inwestycyjnego.
Takie postępowanie organu ustalającego warunki zabudowy stanowi, zdaniem sądu, rażące naruszenie prawa.
Zwłaszcza w kontekście rodzaju inwestycji, która w przedmiotowej sprawie polega na budowie myjni samochodowej. Przy takiej inwestycji istotne jest zapewnienie odpowiednich warunków technicznych przede wszystkim w zakresie zaopatrzenia w wodę, odprowadzania ścieków i wód opadowych –
zwrócił uwagę sąd.
Na podstawie:
Wyrok WSA w Białymstoku II z 26 marca 2015 r., sygn. akt SA/Bk 998/14, nieprawomocny