Spółka wystąpiła z wnioskiem do zarządu dróg i utrzymania miasta o uzgodnienie zasad korzystania z przystanków komunikacyjnych.
Zarząd dróg odmówił uzgodnienia zasad.
Jako powód organ podał duże obciążenie liniami miejskimi oraz lokalizację części przystanków w pasie ruchu.
Spółka zaskarżyła decyzję do WSA, zarzucając brak wyczerpującego zebrania i rozpatrzenia całego materiału dowodowego. Zdaniem spółki zarząd dróg nie udowodnił, iż na skutek zatrzymywania się na wskazanych przystankach należących do niej autobusów dojdzie do dublowania się godzin zatrzymań różnych przewoźników.
W związku z tym zarząd dróg zwrócił się do wydziału inżynierii miejskiej oraz wydziału transportu o zajęcie stanowiska w sprawie wniosku spółki.
W odpowiedzi otrzymał pozytywną opinię dotyczącą 8 przystanków, jednak nie wydał potwierdzenia uzgodnienia zasad z ich korzystania.
WSA rozpatrując sprawę przyznał rację spółce.
Zdaniem sądu organ naruszył przepisy ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym (Dz. U. z 2011 r., nr 5, poz. 13 ze zm.), bowiem nie wydał potwierdzenia uzgodnienia zasad korzystania z przystanków, co do których pierwotnie odmówił uzgodnienia.
Stanowisko zawarte w odpowiedzi na skargę nie stanowi wydania potwierdzenia uzgodnienia, jak również odmowy uzgodnienia co do pozostałych wnioskowanych przystanków – podkreślił WSA.
Postępowanie uregulowane w ustawie o publicznym transporcie zbiorowym toczy się wedle specyficznych zasad, jednak nie zwalnia to organu od przestrzegania ogólnych zasad wyrażonych w kodeksie postępowania administracyjnego, w szczególności dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego i przeprowadzenia postępowania w sposób pogłębiający zaufanie do organów państwa.
Na podstawie:
Wyrok WSA we Wrocławiu z 28 lutego 2014 r., sygn. akt III SA/Wr 786/13, prawomocny