Omówienie zmian w prawie pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.
Prezydent miasta odmówił przyznania zasiłku jednemu z mieszkańców gminy.
Organ wyjaśnił, iż mężczyzna posiada trzy lokale mieszkalne. Miejski ośrodek pomocy społecznej (MOPS) wielokrotnie proponował właścicielowi podjęcie negocjacji dotyczących wykorzystania jego zasobów mieszkaniowych, oferując swoją pomoc poprzez zawarcie kontraktu socjalnego.
Wnioskodawca nie przystąpił jednak do negocjacji.
Mężczyzna odwołał się od decyzji. Jego zdaniem bowiem kontrakt socjalny został mu narzucony bez żadnych negocjacji.
WSA podkreślił, iż przez współdziałanie osoby ubiegającej się o pomoc należy rozumieć gotowość do podjęcia współpracy z pracownikiem socjalnym oraz skorzystanie z uzasadnionych i rozsądnych propozycji pracownika socjalnego, pomagających osobie lub rodzinie przezwyciężyć trudne sytuacje życiowe.
Obowiązek współdziałania przedstawia się różnie w zależności od formy pomocy. Jedną z tych form jest kontrakt socjalny.
Brak należytego współdziałania osoby zainteresowanej z pracownikami pomocy społecznej wystąpi m.in. wtedy, gdy zainteresowany zajmuje wobec organu pomocy społecznej postawę roszczeniową, odnosi się krytycznie do większości działań organu, poddaje w wątpliwość ich sensowność lub żąda wyręczenia go w rozwiązaniu jego problemów.
Takie okoliczności mogą powodować odmowę przyznania świadczenia lub wstrzymanie wypłaty świadczeń pieniężnych.
WSA przypomniał, iż ustawa o pomocy społecznej jest ukierunkowana na udzielanie wsparcia osobom rzeczywiście go potrzebującym.
Nie dopuszcza wykorzystywania środków społecznych przez osoby, które mając możliwość zaspokojenia potrzeb życiowych z własnych środków, nie czynią tego jednak z własnej woli i wyboru – podkreślił sąd.
Na podstawie:
Wyrok WSA w Krakowie z 22 maja 2014 r., sygn. akt III SA/Kr 1395/13, nieprawomocny
Omówienie zmian w prawie pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.