Jak powiedziała rzeczniczka Urzędu Miasta w Nowym Sączu Małgorzata Grybel, z karty będą mogły korzystać rodziny z co najmniej czworgiem dzieci do 18 roku życia lub - w przypadku osób uczących się - do 24 lat. „Rodzina taka musi być zameldowana na pobyt stały pod wspólnym adresem na terenie Nowego Sącza. W przypadku wydawania kart nie będą obowiązywały kryteria dochodowe” – dodała.

 

Według nowosądeckiego ratusza z programu skorzystają 922 rodziny, czyli około 5 tys. osób, a bezpośrednie koszty związane z wdrożeniem programu w tym roku wyniosą ok. 8 tys. zł.

Dzieci posiadające rodzinną kartę będą mogły bezpłatnie brać udział w zajęciach plastycznych, teatralnych, muzycznych, tanecznych, a także korzystać z darmowych wejść na basen. Rodzinom wielodzietnym będą także przysługiwały 30 proc. zniżki na przejazdy komunikacją miejską.

Program będzie realizowany w ramach istniejących stanowisk pracy w jednostkach podległych miastu. Władze Nowego Sącza liczą też na to, że do programu będą przyłączać się organizacje pozarządowe, prywatne firmy i przedsiębiorcy, oferując zniżki na swoje usługi.

W maju Nowy Sącz odwiedził prezydent Bronisław Komorowski, który wziął udział w rozpoczęciu konferencji "Ważne sprawy polskich rodzin". Prezydent wziął też udział w podpisaniu deklaracji w sprawie Małopolskiej Karty Rodzinnej i namawiał do tworzenia w Polsce programów wspierających rodziny wielodzietne.