Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.
Jeden z mieszkańców gminy zwrócił się do wójta o wyjaśnienie wyszczególnionych przez niego pozycji z dokumentu zawierającego wydatki budżetu gminy na rok 2012.
Chodziło mu między innymi o wynagrodzenia bezosobowe, a konkretnie do jakich instytucji trafiały te środki, oraz w jakich kwotach. Na liście znalazł się też zakup usług remontowych, wydatki inwestycyjne jednostek budżetowych, dodatkowe wynagrodzenie roczne i wydatki na rzecz osób fizycznych, podróże służbowe krajowe i zagraniczne oraz wydatki inwestycyjne jednostek budżetowych.
Gmina wyjaśniła, iż nie posiada informacji publicznej, o którą prosił mieszkaniec, bowiem nie otrzymała jeszcze sprawozdań rocznych od poszczególnych jednostek.
NSA nie zgodził się z twierdzeniem, iż gmina nie dysponowała danymi, których udostępnienia domagał się mieszkaniec.
Gmina realizując budżet określony na 2012 r. uzyskiwała i wystawiała dokumenty związane wynagrodzeniami bezosobowymi, zakupem usług remontowych i pozostałych usług, wydatków inwestycyjnych jednostek budżetowych, wydatków osobowych niezaliczonych do wynagrodzeń, dodatkowych wynagrodzeń rocznych, wydatków na rzecz osób fizycznych, kosztów podróży służbowych, wynagrodzeń agencyjno-prowizyjnych. Wójt przyznał bowiem, że w oparciu o powyższą dokumentację sporządzano sprawozdanie roczne z wykonania budżetu za 2012 r. Dysponował zatem – w ocenie sądu – pełną dokumentacją, której udostępnienia w oparciu o przepisy ustawy domagał się skarżący.
NSA zwrócił uwagę, iż kwestie poruszane we wniosku łączą się z materią finansów publicznych, a gospodarowanie nimi objęte jest przez ustawodawcę szczególnie szeroką jawnością (art. 33 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, Dz. U. z 2013 r., poz. 885 ze zm.).
Obywatel ma pełne prawo wiedzieć, jak i na co dokładnie jednostka samorządu terytorialnego wydatkuje środki publiczne – przypomniał sąd.
Na podstawie:
Wyrok NSA z 5 września 2014 r., sygn. akt I OSK 3040/13, prawomocny
Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.