Artykuł pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego




Z dniem 13 czerwca 2014 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 11 czerwca 2014 r. w sprawie sposobu przechowywania i ewidencjonowania środków przymusu bezpośredniego przez strażników gminnych (miejskich) (Dz.U. poz. 777).


Potrzeba wydania nowego rozporządzenia wynikła ze zmiany przepisu upoważniającego do określenia sposobu przechowywania i ewidencjonowania środków przymusu bezpośredniego przez strażników gminnych, tj. art. 14h ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o strażach gminnych (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1383, ze zm.).

Ponadto znowelizowane zostały przepisy ustawy o strażach gminnych, do których odsyłało obowiązujące dotychczas rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 15 grudnia 2009 r. w sprawie sposobu dokumentowania faktu użycia środków przymusu bezpośredniego przez strażników gminnych (miejskich) (Dz.U. Nr 220, poz. 1719).


Nowe rozporządzenie, w przeciwieństwie do rozporządzenia dotychczas obowiązującego, nie określa sposobu dokumentowania przez strażników gminnych faktu użycia środków przymusu bezpośredniego, zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz zakresu zapewnienia pomocy lekarskiej.


Wskazane kwestie reguluje obecnie ustawa z dnia 24 maja 2013 r. o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej (Dz.U. poz. 628, ze zm.). W zakresie przechowywania i ewidencjonowania środków przymusu bezpośredniego nowe przepisy co do zasady pozostawiają dotychczasowe rozwiązania prawne.


Dodatkowo nowe rozporządzenie, w przeciwieństwie do przepisów dotychczas obowiązujących, określa sposób przechowywania i ewidencjonowania siatki obezwładniającej, z której strażnicy mogą korzystać wobec zwierzęcia, którego zachowanie zagraża bezpośrednio życiu lub zdrowiu strażnika lub innej osoby.


W zakresie sposobu przechowywania przedmiotów przeznaczonych do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej o średniej wartości prądu w obwodzie przekraczającej 10 mA rozporządzenie odsyła do przepisów wydanych na podstawie art. 18 ust. 4 ustawy o strażach gminnych. Przewiduje również zastosowanie do psów służbowych przepisów wydanych na podstawie art. 17 ust. 8 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2013 r. poz. 856). Nowe rozporządzenie nie zawiera natomiast regulacji dotyczącej koni służbowych, gdyż straż gminna nie może ich już używać jako środka przymusu bezpośredniego.


Rozporządzenie określa również sposób prowadzenia ewidencji środków przymusu bezpośredniego. Ewidencje mogą być prowadzone zarówno w postaci papierowej, jak i elektronicznej. Książki ewidencji, podobnie jak to było dotychczas, prowadzi i przechowuje komendant straży lub upoważniony przez niego pracownik straży.

Artykuł pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.