Odpowiedź:

Organ nie ma obowiązku sprawdzenia zgodności lokalizacji planowanego przedsięwzięcia z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego na etapie określenia obowiązku sporządzenia raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowiska oraz zakresu takiego raportu - choć byłoby to oczywiście wskazane ze względu na ekonomikę postępowania administracyjnego.

Uzasadnienie:

Zgodnie z art. 80 ust. 2 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko , organ wydaje decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach po stwierdzeniu jej zgodności z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Ustawa nie precyzuje momentu dokonania sprawdzenia takiej zgodności. Biorąc pod uwagę systematykę ustawy (umiejscowienie art. 80 ust. 2 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku ) sprawdzenie takie może nastąpić dopiero podczas wydawania decyzji, już po przeprowadzeniu większości etapów oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko (ostatnim takim etapem jest wydanie decyzji).

Z punktu widzenia ekonomiki postępowania wskazane byłoby oczywiście sprawdzenie zgodności lokalizacji przedsięwzięcia z m.p.z.p. na jak najwcześniejszym etapie postępowania, nie ma jednak żadnych podstaw prawnych do stwierdzenia lub egzekwowania takiego obowiązku od organu.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227 ze zm.)