Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.



Jaki organ powinien prowadzić postępowanie w sprawie zmiany stanu wody na gruncie, który według wnioskodawcy spowodowany był pracami melioracyjnymi na działce sąsiedniej, jeżeli w trakcie oględzin zaobserwowano jedynie obecność naturalnego zagłębienia na gruncie, w którym zalega woda?


Starosta otrzymał pismo dotyczące zmiany stanu wody na gruncie Pana X, według którego powodem zmian były prace melioracyjne wykonane przez Pana Y na gruncie sąsiednim. W toku postępowania wyjaśniającego ustalono, że na omawianych gruntach nie ma urządzeń melioracyjnych (brak na mapach ewidencyjnych prowadzonych przez WZUMiUW). Podczas oględzin w terenie nie zaobserwowano śladów wykonywania prac melioracyjnych. W terenie zaobserwowano jedynie naturalne wgłębienie na gruncie (na działce Pana X), w którym zalega woda. Według oświadczenia Pana X w wyniku prac melioracyjnych wykonanych przez Pana Y na swojej działce na drenach poniemieckich został utrudniony przepływ wody (zniszczenie lub uszkodzenie, zatkanie drenu), a w konsekwencji woda zalega na działce Pana X. Kto w zaistniałej sytuacji powinien prowadzić postępowanie administracyjne: wójt czy starosta? W oparciu o jaką podstawę prawną?


Odpowiedź:

Sprawa nie kwalifikuje się do załatwienia przez wójta, bowiem nie jest to zmiana stanu wody na gruncie, a zwłaszcza kierunku odpływu wód opadowych, co stosownie do art. 29 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 145, z późn. zm.) – dalej pr. wod. należałoby do kompetencji wójta.


Starosta byłby właściwym do prowadzenia postępowania na podstawie art. 64a pr. wod., gdyby Pan Y wykonał jakieś urządzenia bez wymaganego prawem pozwolenia wodnoprawnego. Jeżeli Pan Y zniszczył czy uszkodził istniejące urządzenia, to dokonał czynu karalnego i wówczas brak jest podstaw do prowadzenia postępowania administracyjnego. Na wniosek Pana X sprawę mogą prowadzić organy ścigania.

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.