Daniel D., redaktor naczelny "Nowej Gazety Trzebnickiej" złożył wniosek do burmistrza gminy Trzebnica o ujawnienie umów dotyczących prawa prasowego i dostępu do informacji publicznej, które zawarł z kancelariami prawnymi w latach 2011 2012. Ponadto redaktor chciał wiedzieć, czy do spraw sądowych zawierane są nowe umowy, czego dotyczą i do jakich podmiotów się one odnoszą.
Na pierwsze dwa pytania organ udzielił odpowiedzi, natomiast na pytanie trzecie, zamiast odpowiedzi skarżący otrzymał wyjaśnienie, że Kancelaria pracuje zgodnie z umową.
W tej sytuacji skarżący w dniu 29 kwietnia 2013 r. wysłał do organu ponaglenie, w którym przypomniał pytania zawarte we wniosku i wezwał burmistrza do zaprzestania naruszania prawa. Z uwagi na to, że nie otrzymał żadnej odpowiedzi, 7 maja 2013 r. wystosował do organu drugie ponaglenie, w którym podał, że brak odpowiedzi będzie skutkował złożeniem do sądu administracyjnego skargi na bezczynność. 13 maja 2013 r. skarżący otrzymał od organu pismo, w którym został poinformowany, że wnioskowana informacja jest informacją przetworzoną w związku z czym organ wezwał skarżącego do wykazania szczególnego interesu publicznego.
Pełna treść artykułu dostępna jest w serwisie Kancelaria.lex.pl>>>
NSA: umowy urzędu z kancelarią prawną trzeba udostępnić
Burmistrz ma obowiązek podać ile i jakie umowy podpisywał z kancelariami prawnymi dotyczącymi stałej obsługi i w zakresie jednostkowych spraw sądowych. Nie może żądać przy tym od wnioskodawcy udowodnienia interesu publicznego - stwierdził NSA.