Kwestią wciąż otwartą pozostaje czy gminy będą gromadziły informacje o sprawcach i ofiarach przemocy. Uchwalenie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie będzie przedmiotem sejmowego głosowania na jednym z kolejnych posiedzeń.

Żadna ze zgłoszonych przez posłów poprawek do rządowej nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie nie spotkała się z przychylną oceną Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Zatem o ich ostatecznej akceptacji posłowie zadecydują dopiero na jednym z najbliższych posiedzeń Sejmu.

Posłanka Platformy Obywatelskiej Magdalena Kochan, przewodnicząca podkomisji, która pracowała nad nowelizacją zapewnia, że w przygotowanym projekcie zawarto zgłaszane wcześniej zastrzeżenia. Chodzi o kwestie działań gminnych zespołów interdyscyplinarnych czy o zagwarantowanie odpowiedniej ochrony gromadzonym przez nie danym np. o stanie zdrowia czy nałogach sprawcy przemocy.

Z takim stanowiskiem nie zgadzają się posłowie opozycji. Zdaniem posłanki Prawa i Sprawiedliwości Teresy Wargockiej, informacje o takim charakterze nie powinny być gromadzone bez zgody zainteresowanych osób.


Opracowanie: Karol Kozłowski, RPE WKP
Źródło: Gazeta Prawna z dnia 12 kwietnia 2010 r.