Omówienie zmian w prawie pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.


Z dniem 30 sierpnia 2015 r. weszła w życie ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. o Trybunale Konstytucyjnym (Dz.U. poz. 1064). Nowe przepisy m.in. wprowadzają możliwość łącznego rozpoznawania wniosków, skarg konstytucyjnych i pytań prawnych dotyczących tego samego problemu (o łącznym rozpoznaniu rozstrzyga Prezes Trybunału) oraz wprowadzają możliwość rozpatrywania spraw mniej skomplikowanych na posiedzeniu niejawnym. Zgodnie z nowymi przepisami wyrok wraz z uzasadnieniem powinien zostać wydany nie później niż w terminie 3 miesięcy od zamknięcia rozprawy lub po 30 dniach od posiedzenia niejawnego.

Ponadto nowe przepisy wprost wskazują, że wnioski złożone do Trybunału Konstytucyjnego przez grupy posłów lub senatorów będą mogły podlegać, mimo zakończenia kadencji Sejmu i Senatu, dalszemu rozpatrzeniu, a zatem nie będą podlegać rygorowi dyskontynuacji. Postępowanie w tej sytuacji ulegało będzie z mocy prawa zawieszeniu na okres 6 miesięcy i zostanie podjęte, jeżeli grupa posłów lub senatorów kolejnej kadencji poprze wniosek.

Na sędziów Trybunału będą mogły być powoływane osoby spełniające kryteria przewidziane dla sędziów Sądu Najwyższego, które jednocześnie mają w dniu wyboru ukończone 40 lat, ale nie więcej niż 67. Podobnie jak dotychczas prawo zgłaszania kandydata na sędziego Trybunału przysługuje Prezydium Sejmu oraz grupie co najmniej 50 posłów. Tym samym nowe przepisy nie wprowadziły w życie rozwiązania przyjętego w prezydenckiej wersji projektu, zgodnie z którym kandydatów na sędziego Trybunału mogły zgłaszać także środowiska prawnicze i naukowe: Sąd Najwyższy, Naczelny Sąd Administracyjny, krajowe rady sądownictwa i prokuratury, samorządy prawnicze oraz ośrodki akademickie.

Budzącym duże kontrowersje rozwiązaniem jest określony w przepisie art. 137 ustawy sposób wyboru nowych sędziów Trybunału w miejsce sędziów, których kadencja upływa w roku 2015. Zgodnie ze wskazanym przepisem w tym przypadku termin na złożenie wniosku w sprawie zgłoszenia kandydata na sędziego wynosi 30 dni od dnia wejścia w życie ustawy. Tym samym Sejm obecnej kadencji dokona wyboru nie tylko trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego, których kadencja kończy się w listopadzie, ale także dwóch sędziów, których kadencja upływa w grudniu.