W dniu 28 sierpnia 2014 r. opublikowane zostało r ozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania (Dz.U. poz. 1145) . Klasyfikacja zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy jest pięciopoziomowym, hierarchicznie usystematyzowanym zbiorem zawodów i specjalności występujących na rynku pracy. Opracowana została na podstawie Międzynarodowego Standardu Klasyfikacji Zawodów ISCO-08.
Celem nowej regulacji prawnej jest aktualizacja obowiązującej dotychczas klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy. W porównaniu z dotychczas obowiązującą klasyfikacją, określoną w załączniku do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 kwietnia 2010 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 760), nowe przepisy m.in. uzupełniają katalog zawodów o zawody, które pojawiły się na rynku pracy, a nie mają swoich odpowiedników w klasyfikacji z 2010 r. (m.in. arteterapeuta, doradca rynku nieruchomości, lekarz ordynator oddziału, sortowacz odpadów komunalnych), zmieniają nazwy lub pozycje niektórych zawodów, usuwają z katalogu niektóre zawody/specjalności (zawody niefunkcjonujące na rynku pracy lub rzadko występujące).
Wejście w życie nowego rozporządzenia, w ocenie autorów projektu aktu, usprawni pracę urzędów pracy i innych instytucji rynku pracy, zwłaszcza w zakresie pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego, szkolenia i przekwalifikowania osób bezrobotnych i poszukujących pracy dzięki ewidencji zawodów odzwierciedlającej aktualną sytuację na rynku pracy.
Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2015 r.
Przydatne materiały:
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania (Dz.U. poz. 1145)