Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.

Mieszkanka gminy zwróciła się o udostępnienie informacji publicznej, w postaci treści wniosku o dofinansowanie z funduszy europejskich projektu "Zagospodarowanie terenu kamieniołomu”.


Wójt przesłał wnioskodawczyni żądane informacje wraz z notą księgową, ustalającą koszty przygotowania informacji.


Mieszkanka wniosła skargę do sądu administracyjnego co do sposobu powiadomienia o ustaleniu opłaty oraz jej wysokości. Kobieta domagała się uchylenia aktu ustalającego opłatę.


WSA wyjaśnił, iż powiadomienie w postaci noty księgowej o kosztach udzielonej informacji publicznej nie podlega zaskarżeniu do sądu administracyjnego.


Użyte sformułowanie "powiadomienie" jednoznacznie wskazuje na informacyjny charakter tej czynności. Powiadomienie nie kształtuje bezpośrednio obowiązku czy uprawnienia strony, nie stanowi również podstawy do wszczęcia postępowania egzekucyjnego i przymusowego ściągnięcia opłaty.

Zdaniem sadu regulowana ustawą o dostępie do informacji publicznej opłata za udostępnienie informacji nie jest zbliżona do opłat lecz raczej do wydatków stanowiących element kosztów postępowania.


Ostateczne ustalenie i urzędowe potwierdzenie wysokości rzeczywiście poniesionych kosztów możliwe jest dopiero po wykonaniu czynności, wtedy też dopiero powstać może obciążający stronę obowiązek uiszczenia tych kosztów i uprawnienie organu do ich pobrania – uznał WSA.

Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.

Na podstawie:
Postanowienie WSA w Gliwicach z 15 grudnia 2104 r., sygn. akt IV SA/Gl 1086/14, nieprawomocne